Humanoid robot készítette digitális műalkotás kelt el 689 ezer dollárért (213 millió forintért) Hongkongban. A Sophia nevű robot alkotta digitális művet csütörtökön adták el úgynevezett NFT (Non-Fungible Token, nem helyettesíthető zseton) formátumban.
A nem helyettesíthető tokenek piacának népszerűsége 2021-ben szinte felrobbant. Minden NFT-nek van saját blockchainalapú digitális "pecsétje", amely az eredetiségét és tulajdonosát igazolja. Márciusban egy műalkotás csaknem 70 millió dollárért kelt el.
Sophia, melyet 2016-ban mutattak be, a 31 éves Andrea Bonaceto digitális művésszel közösen dolgozott, az olasz alkotó színpompás portréiról, köztük hírességekről, például Elon Muskról készített képeiről lett híres. A robot Bonaceto munkáinak, a művészettörténetnek és saját, többféle felületre készített fizikai rajzainak, festményeinek elemeit kombinálta a most eladott műben. A folyamatot a robot építője, David Hanson "az evolúció ismétlődő hurkainak" nevezte.
A Sophia Instantiation elnevezésű digitális mű egy 12 másodperces MP4 fájl, amely Bonaceto portréjának Sophia digitális festménnyé alakulását mutatja be, tartozik hozzá egy fizikai alkotás, amely Sophia önarcképének kinyomtatott változata.