Dél-burgenlandi civilek, politikusok és vállalkozók közösen jegyzik azt a nyílt levelet, amellyel a Felsőőr-Szombathely vasút fejlesztését szeretnék újra napirendre vetetni. A tulajdonos, Burgenland tartomány azt tervezi, Nagyszentmihály/Großpetersdorf és az országhatár közt felszedik a síneket, a töltésen pedig kerékpárút létesül - írja az ORF Magyarok, az oldalukon pedig a hanganyag is visszahallgatható.
A kerékpárút helyett a vasúti közlekedés visszaállítása tűnik vonzóbbnak Szombathely és Oberwart között
Itt megy az a vasútvonal, ami továbbhalad Bucsu irányába - mutat rá a korrodált, de meglepően jó állapotú sínpárra Cseri Tivadar, a Szombathely-Oberwart vasútvonal nevű Facebook-oldal szerkesztője, illetve a magyar nyelvű mozgalom elindítója Rechnitz (Rohonc) mellett. Néhány nap egyeztetés után szombaton találkoztam vele a település szélén található vasúti átjárónál, ahová Stefan Marth, az innovációért és gazdaságért felelős szervezet elnöke, oberwarti képviselő (ÖVP) is elkísérte.
A vonal eredetileg Szombathelyről Felsőőrre, onnan Pinkafőre/Pinkafeld vezetett, majd a stájerországi Friedbergnél csatlakozott a Bécs-Grác vasútvonalhoz. A Pinka-völgyi vasúton egészen a vasfüggöny leereszkedéséig személy- és teherforgalom is folyt. A magyarországi szakaszt a ’60-as években szedték fel, az ausztriai szakaszon – ahol még megvan a pálya – a ’80-as évektől, fokozatosan szűnt meg a személyforgalom.
2013-ban kormányközi megállapodás született Ausztria és Magyarország közt a határon átnyúló közlekedés közös fejlesztéséről, 2015-ben pedig a Grenzbahn nevű Interreg projekt keretében, EU-támogatással hatástanulmány is készült, amely kimutatta, hogy a Felsőőr-Szombathely szakasz újjáépítése gazdasági és társadalmi előnyöket egyaránt tartogat. A térségben, közúton ingázók száma az elmúlt 6 év alatt jelentősen megnőtt, a vasút munkahelyteremtő, gazdaságösztönző értéke pedig nem csökkent, vélik a projekt támogatói.
Azóta több alkalommal napirendre került a téma, de forráshiány miatt eddig elmaradt a kivitelezés – egyedül Felsőőr és Vasvörösvár/Rotenturm an der Pinka térségében újult meg a pálya, amely a közeli fűrészüzemet szolgálja ki. A nyílt levél aláírói most amiatt aggódnak, hogy ha a tartományi tervek nyomán Nagyszentmihálytól a határig felszedik a síneket, azzal végleg megszűnik a vasútfejlesztés lehetősége.
A Pro Bahn Südburgenland kezdeményezés mostani ötletgazdái – Stefan Marth, a felsőőri önkormányzat gazdasági bizottságának néppárti elnöke és Stefan Rath, felsőőri néppárti képviselő – szerint jelenleg még előteremthető a 2015-ös koncepcióban kiszámított, körülbelül 119 millió euró a részleges újjáépítésre és felújításra, a teljes vonal újbóli felépítése viszont már finanszírozhatatlan terhet jelentene.
A nyílt levélben a korábban elfogadott térségi közlekedési koncepció alkalmazását kérik a tartományi kormánytól, rámutatva a vasút hordozta gazdasági, társadalmi és környezetvédelmi hatásaira. Az aláírók azt javasolják, hogy a kerékpáros és vasúti infrastruktúrát egymást támogatva fejlessze a tartomány.
A megkeresésre reagált Heinrich Dorner, Burgenland tartomány közlekedési tanácsnoka. A szociáldemokrata politikus újságírói kérdésre közölte: számításaik szerint a 2015-ös becslés majdnem háromszorosába, legalább 350 millió euróba kerülne ma a vasúti közlekedés felélesztése Felsőőr és Szombathely között, és évi további 5 millió eurót emésztenének fel a pályafenntartás költségei.
A tanácsnok szerint az elmúlt években több alkalommal tárgyaltak Brüsszellel a vasútfejlesztés témájában, és eddig nem sikerült megfelelő forrást találni a projektre, a megvalósítás így nem tűnik reális elképzelésnek.
A Pro Bahn kezdeményezés tagjai abban bíznak, hogy sikerül ráirányítani a döntéshozók figyelmét a kérdésre. Ennek érdekében pedig nemcsak Burgenland tartományt keresték meg. Bana Tibor magyarországi független országgyűlési képviselő nemrégiben írásbeli kérdést intézett a témában Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszterhez, a 2013-as államközi megállapodás egyik aláírójához. A miniszter válasza még márciusban várható.
A kezdeményezés ötletgazdái addig is igyekeznek további szövetségeseket találni a határ mindkét oldalán. Hamarosan kétnyelvű online petíció indul, hogy bemutassa a projekt társadalmi támogatottságát.