Párbeszédet kezdeményez a helyi lakosokkal a Mol, mert az elmúlt napokban számos félreértés látott napvilágot az Őrségben tervezett kutatófúrással kapcsolatban - tájékoztatta a vállalat szerdán az MTI-t.
A közleményben felidézték, hogy a Mol 2017-ben nyerte el a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium nyilvános pályázatát, amely lehetővé teszi a cég számára, hogy szigorú feltételek mellett szénhidrogén után kutasson az Őrségben. A beruházás az előkészületi fázisban tart, és jelenleg szüneteltetik is az engedélyeztetési folyamatot, mert a nemzeti park és az önkormányzat után a helyi lakosokkal is szeretnének egyeztetni; amint a járványhelyzet enyhül, lakossági fórumot tartanak - közölte a vállalat.
Szüneteltetik az Őriszentpéter mellé tervezett szénhidrogén kút építésének tervezését
Elsőként írtunk a közvetlenül Őriszentpéter mellé tervezett szénhidrogén kútról, amelyről később több helyi és országos lap is említést tett. Az eset kapcsán helyi lakosok petíciót indítottak, de az önkormányzat is kijelentette: nem látnának szívesen egy újabb ipari létesítményt a település határán.
A közleményben hangsúlyozták: a területen nem kőolajat, hanem földgázt keresnek, ahogy az elmúlt 50 évben is. Magyarországon minden második háztartás földgázzal fűt, a Mol a lakosság gázszükségletének 50 százalékát biztosítja hazai forrásból, magyar munkaerővel - tették hozzá.
A tájékoztatás szerint több lehetséges helyszínt vizsgálnak a kutatófúráshoz. Minden esetben megfelelnek a jogszabályi előírásoknak, és figyelnek a környezetre. Egyetlen fát sem fognak kivágni, a munkálatokkal járó átmeneti zajterhelést ideiglenes védőfallal csökkentik, és betartják a Natura 2000 minősítéshez kapcsolódó összes előírást.
A Mol emlékeztetett, hogy jelenleg is 5 működő gázkútja van a területen, mindegyik biztonságos, és semmilyen környezetkárosító hatásuk nincs. A gázt földalatti vezetékeken szállítják, így a nagyjából 1 hónapig tartó munka után semmilyen zajhatás vagy teherautó-forgalom nem terheli a környéket - hangsúlyozta a vállalat.