A tavaszi járványkezelés egyik sajátos mozzanata volt az a pályázat, amelyet három hónap helyett három hét után felfüggesztettek, a keretösszegét indoklás nélkül 20 milliárd forintról 85 milliárdra emelték, és máig nem lehet tudni, hogy kik és mi alapján döntöttek a támogatások szétosztásáról - írja a G7.
A cikk szerint a pályázat nemcsak azért volt kirívó, mert a turizmus bezuhanása miatt állásukat elvesztő tízezrek helyett inkább a kormányközeli politikai elit közeli barátait támogatta adófizetői pénzből, hanem mert magyar viszonylatban is rendkívül gyorsan vesztették el a pénzek a "közvagyon jellegüket".
Így kerültek át villámgyorsan közpénz-tízmilliárdok a politikával szoros kapcsolatot ápoló gazdasági elit magántermészetű gazdagodására.
A G7 több konkrét esetet is említ:
- a 31 éves tiszakécskei Sáfrány Tamás pár nappal korábban megalapított első cége 8 milliárd forint támogatást nyert három hotel fejlesztésére;
- a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Hunguest Hotels 17,7 milliárd forint támogatást kapott, majd kirúgott közel ezer embert;
- Csányi Sándor, Garancsi István és Hernádi Zsolt közös tihanyi hotelprojektje több, mint 8 milliárd forint támogatást kapott;
- a kormánypárthoz közel álló üzletemberek vezetésével üzemelő füredi kikötő 5 milliárd forintot kapott;
- de ezek mellett több olyan cég is milliárdos támogatást kapott, amelyek lényegében mindeddig üresek voltak.
Az állami turisztikai ügynökség amúgy összesen 300 milliárd forintot tervez kiosztani 2030-ig.
De az állami támogatásoknak nemcsak a Fidesz-közeli vállalkozók, hanem maguk a fideszes önkormányzatok is örülhetnek. Az Magyar Turisztikai Ügynökség támogatási listája alapján 2020-ban a megítélt támogatások jelentős része, mintegy 38 milliárd forint került közvetlenül önkormányzatokhoz. A G7 szerint ezeknek a felhasználása változatos, leginkább strand- vagy fürdőfejlesztésre adtak pénzt, de van példa városháza-felújításra vagy szállodaépítésre is.
Többek között Balatonfüred 6,3 milliárd, Debrecen és Esztergom is 5 milliárd forintot kapott, de Orbán Viktor faluja, Felcsút is befért a tíz legtöbb turisztikai támogatást kapó település közé az 1,5 milliárd forintjával.
A tíz legtöbb pénzt kapó település közül kilenc fideszes vezetésű, egy helyen, Hercegkúton pedig független a polgármester.
Az persze nem igaz, hogy ellenzéki települések ne kaptak volna pénzt. Baja és Szentendre 30-30 millió forintot kapott szabadstrand-fejlesztésére, Miskolc pedig 8 millió forintot kapott Lillafüred egészségturisztikai fejlesztésére. Milliót, és nem milliárdot.
A fideszes vezetésű települések tehát több mint 32 milliárd forint közpénzt kaptak az MTÜ-től, ami több mint 470-szer annyi, mint az ellenzék által vezetett városoknak jutó 68 millió forint.
Pedig a 2019-es önkormányzati választás alapján nagyjából ugyanannyi ember él a Fidesz és az ellenzéki összefogás által vezetett (10 ezresnél nagyobb) településeken.
A cikk szerint az ellenzéki települések diszkriminálása a kormányzat részéről nem egyedi eset. Például miután a kormány tavaly decemberben bejelentette az önkormányzatok legfontosabb bevételének számító iparűzési adó csökkentését, számos fideszes vezetésű önkormányzatot kompenzálták egyedi döntések alapján.