Joe Biden rendeletek hadával kezdte meg a munkáját, az Amerikai Egyesült Államok 46. elnöke 17 rendeletet írt alá a ciklusa legelső óráiban. A rendeletek többségével a frissen beiktatott elnök az elődje, Donald Trump legviharosabb lépéseit vonta vissza, így például megsemmisült az a döntés is, amelynek értelmében az USA kilépett a párizsi klímaegyezményből. De Biden olyan rendeleteket is aláírt, amivel a koronavírus-járvány súlyosságán próbálnak majd enyhíteni, de még a bevándorlók számára kedvező törvényjavaslatok is a keze alá kerültek az Ovális Irodában.
Biden eltörölte Trump azon döntését is, amely megtiltotta az országba utazást az olyan országok lakóinak, ahol a lakosság többsége muszlim. Trump egyik legelső húzása volt az, hogy megtiltotta a belépést az országa a muszlim vallásúak számára, amellyel rögtön hatalmas port kavart, sokan pedig arra a következtetésre jutottak, hogy az előző elnök rasszista indítatásból hozta meg a döntését. De Biden felszámolta azt az országos vészhelyzetre támaszkodó döntést is, amely lehetővé tette a déli határ mentén felépített vasfal finanszírozását.
Nem maradtak ki a rendeletekből azok a döntések sem, amelyek a múlt év Black Lives Matter tüntetéseinek a nyomán alakultak ki. Biden ugyanis elrendelte, hogy a szövetségi hivatalok vizsgálják ki, hogy a dolgozóikat éri-e negatív megkülönböztetés, ha igen, akkor ezeknek a hivataloknak 200 napja van arra, hogy kidolgozzanak egy tervet, amivel felzárkóztatnák az eddig elnyomott munkatársakat.
A 46. elnök több olyan döntést is hozott, amellyel közvetlenül a környezetvédelmet támogatja az országban. Ilyen az, ami kimondja, hogy az USA újból csatlakozik a párizsi klímaegyezményhez, de Biden leállítottak a Keystone XL csővezeték kiépítését is. A csövek lefektetése még a Trump-kormány ötlete volt, az építkezés azonban természetvédelmi területeken zajlott, súlyos kárt okozva ezzel a környezetnek.
Az egyébként nem rendkívüli, hogy az újonnan beiktatott elnök rendeletekkel kezdi meg a munkáját, hagyományosan minden elnök ezzel kezd, hogy megmtuassa az USA-nak, hogy munkába állt. Biden rendeleteinek száma azonban eléggé meglepő lehet, az Guardian elemzője szerint az elnök ezzel azt akarja megmutatni, hogy az elődjeivel szemben erősebben küzd majd a koronavírus-járvány ellen, valamint azt, hogy minél előbb tovább akarja léptetni az országot a Trump érából.
A demokrata párt a tegnapi elnöki beiktatás mellett több dolog miatt is ünnepelhetett. Beiktatták például Kamala Harris-t is, aki így az Egyesült Államok történetének első női alelnöke lett. De feleskedték a nemrég Georgiában kongresszusi székeket szerző két demokrata szenátort is, így a demokraták többségre tettek szert az amerikai kongresszusban. Az újonnan alakult szenátus legelső nagyobb feladata Trump impeachment-tárgyalása lesz, ahhoz, hogy az elnököt ténylegesen elítéljék, 2/3-os többségre lesz szüksége a demokratáknak.