Egyre kevesebb a régi kihívás az órás szakmában, ami alaposan átalakult. Sokan abba hagyták, a szerkezetekkel együtt kikoptak, vagy nyugdíjba mentek. Igazi javító mester már csak mutatóba akad.
Falusi László szombathelyi órás azon kevesek egyike, aki még ma is állja a sarat. Pedig csaknem 50 éve nyüvi az ipart, ez idő alatt szinte mindent megtapasztalt, amit egy órás megtapasztalhat. Azt ő is látja, hogy az órák funkciója alaposan megváltozott. Régen nélkülözhetetlen kelléke volt a hétköznapoknak, manapság meg leginkább dísz, vagy státusszimbólum. Mint megjegyzi, az elegáns Doxa aranyórák voltak egykor a piramisok, ma azonban jóval drágább időmérők is akadnak. Sőt! Vannak olyan cégek, amelyek kifejezetten a celebekre szakosodtak, nekik gyártják az egyedi darabokat. A pontos időt legtöbben már az okostelefonról olvassák le és megbámulják azt a fiatalt, akinek a kezén órát látnak.
„A kezdetekhez képest több mint átalakult a szakma; ma már kevés a mechanikus szerkezetű óra, pedig azok javítása igazi kihívás jelent", mondja László, aki anno a Műszeripari Javító Szövetkezet Köztársaság téri műhelyben kezdte el a szakma fogásainak elsajátítását. „Azok nagy idők voltak! Nem ritkán 24 órában dolgoztunk, mert a páncélszekrényben ezrével, halmokban álltak az elromlott időmérők. Hogy lerövidítsük az átlag 5-6 hét javítási átfutási időt, munka után otthon dolgoztunk, sokszor hajnalig. Így a reggeli kezdéskor volt némi előnyünk" Kanyar az órás történetében, hogy bár szombathelyi a mai napig, munkahelye már régóta Körmend. Ahol az Olcsai téri órásüzlet tulajdonosaként ismerik városszerte.
„A 70-es és 80-as években tizenhat órás működött a közös szombathelyi javítóműhelyben. Ez volt a mechanikus órák fénykora, öröm volt ezekkel bánni. A mechanikus óra olyan, mint egy jó regény: gördülékeny, átgondolt és a cselekmény minden szála míves. Mára azonban teljesen megváltozott a helyzet. A kvarcórák elterjedésével átalakult a munka, legtöbbször elem, vagy óraszíj cserére van igény. Mint annyi más szakma, ez is leértékelődött, átalakult. Nagy ritkán azért hoznak svájci szerkezetű órákat, de ez nem jellemző, hiszen borsos az áruk, a többség nem engedheti meg magának", mondja.
Pedig a svájci óra manapság is vezető márkának számít a piacon. A mester kedvét leginkább az dobja fel, ha olykor felbukkan egy-egy szovjet falióra, vagy kakukkos-óra. Idős emberek hoznak ilyen szerkezeteket. Vagy azok, akik örököltek, vagy hagyatékból szerezték, netán éppen a zsibin fogták ki. Az eredeti tulajok megjavíttatják, mert ragaszkodnak hozzá, a többiek pedig üzletet látnak benne. „Vannak értékes darabok, az biztos, láttam jó pár ilyet. Árakat nem mondok, minek borzolni a kedélyeket... De azért milliomos senki sem lett az órás hobbijából".
Falusi László 1985 óta dolgozik magánvállalkozóként. Néhány évig a szövetkezet keretein belül működtette az Olcsai téri üzletet, 1988-ban azonban megvásárolta a helyiséget.
Az elmúlt harminc évben sokan megismerték, népszerű embernek számít. Többen beugranak kis műhelyébe csak úgy, beszélgetni a világ dolgairól. Felesége körmendi, így a családi kapcsolatokat illetően is van kötődése a városhoz. Mint mondja, addig csinálja, amíg tudja. Jobbára szervizmunkái vannak, meg kulcsmásolások, de ezek rutinszerű feladatok.
„Egy órás szakembert hallottam a rádióban, aki azt mondta, hogy hivatalosan nem is létezik már a szakmánk, nem tanítják. Amerikában már 60 éve így van. Ő maga egyébként korábban ismert tanító volt, igazi mestere az órásságnak. Úgy vagyok ezzel, hogy most már ki kell tartani, közel a nyugdíj".
Szólj hozzá!
Fantomcégekhez szerződtettek közel kétezer munkavállalót.
Máshogy kívánnak emléket állítani a győri keksznek, a balettnek, és a textiliparnak.
A rendbontót vasárnap bilincsben vitték el.
Jön Farkasházi Réka és a Tintanyúl, zenél a Koprive, és a Zabszalma.
Az egyesület friss közleményében a szombathelyi önkormányzattól kér további anyagi támogatást, és átláthatóságot ígér.
"Kocsifutással" fizették ki a dolgozók bérét.
A Győri Művészeti és Fesztiválközpont agóniája kapcsán forrt fel a hangulat a Városháza Dísztermében.
Fának ütközött a kocsikkal.
Nem is olyan régen úgy gondoltuk, hogy a modern technológia nem léphet be a szülői élet mindennapjaiba.
Nem ilyen vendégeket vár az ember.
A rendőrök hiába kérték, nem igazolta magát a férfi.
Manapság online megjelenés nélkül nem igazán tud talpon maradni egy vállalkozás. Az internetes jelenlét egyszerre hatalmas lehetőség és veszélyforrás is: ha jól csináljuk, rengeteg emberhez eljuthat a termékünk vagy szolgáltatásunk, ám egy rossz stratégiával örökké a konkurensek árnyékába szorulhatunk.
A bőrápolási rutinok egyik kedvelt összetevője, a hialuronsav, nemcsak a nedvességmegtartásért felelős, de a bőrt is feszesebbé teszi. Tehát miért ennyire népszerű az arcápolásban? Nem csoda, hogy sok bőrápolási termékben megtalálható ez a hatásos anyag. Derítsük ki, milyen előnyei vannak, és hogyan lehet hatékonyan alkalmazni az arcbőrön!
Kőszeg, Sárvár, Celldömölk, Vasvár, Körmend és Szombathely az állomások között.
Szombaton lesz az országos csúsztatás.
Borsi Róbert tette fel a kérdést Pintér Bencének.
15 millió forinttól esik el a rendezvény.