A génekben is nyomot hagy a szegénység az amerikai Northwestern University kutatása szerint, amelynek eredményei megváltoztatják a génekről alkotott azon elképzelést, miszerint azok az emberi test fogantatáskor rögzült, állandósult jellemzőit hordozzák magukban.
Amit eddig már tudtunk, hogy a szegénység, az alacsonyabb iskolázottság együtt jár
- szívbetegségek, a cukorbetegség, többféle rákbetegség és a fertőző betegségek kialakulása kockázatának növekedésével
- olyan fiziológiai folyamatokkal, amelyek hozzájárulnak a betegségek, például krónikus gyulladások, inzulin-rezisztencia és a kortizol diszreguláció kialakulásához
Az új kutatás szerint azonban nem pusztán arról van szó, hogy a szegénység miatt kiszolgáltatottabbak leszünk, nem tudunk megfelelően táplákozni és emiatt rosszabb lesz az egészségünk, hanem bizonyítékot találtak arra, hogy a szegénység beágyazódik a genomba. Felfedezték, hogy az alacsony társadalmi-gazdasági státus összefüggésben áll a DNS-metilációval - a DNS kémiai módosulásával - több mint 1500 génben, több mint 2500 helyen. Más szóval
Thomas McDade, a tanulmány vezető szerzője szerint két okból is fontos a felismerés:
- a testünk a génjeink miatt emlékezhet a szegénység körülményeire adott biológiai válaszokra
- a fejlődés során megtapasztaltak testet öltenek a genomban, "szó szerint formálják szerkezetét és funkcióit" - mondta McDade.
Az egyik legfontosabb felismerés azonban a társadalomra gyakorolt hatás lehet, például a szegények gyerekei örökölten vehetnek át káros és hátrányos fiziológiai jellemzőket, ami miatt szervezetük akkor is rosszabb helyzetben lesz, ha esetleg sikerül is kitörni a szegénységből, azaz több kezelésre, gyógyszerre lehet szükségük életük során, ami a társadalom számára is terheket jelent. Ebből a szempontból is további érdekeségek rejlenek a társadalmi egyenlőtlenségek tanulmányozásban.
via MTI