Összesen 22,5 millió forint hűtlen kezelés vádjával kezdődik meg a bírósági tárgyalása Gy. Barbarának, aki a hatóságok szerint nem a Szemem Fénye Alapítvány céljainak megfelelőn költötte a támogatásokat - derül ki a 24.hu csütörtöki cikkéből.
Ők vezette az egyébként Magyarországon egyedülálló Dóri Házat, amely súlyosan beteg (nem csak rákos) gyerekek számára biztosít családias környezetet, az ápolásban kimerült szülőkről veszi át a terhet hosszabb-rövidebb időre. Az alapítvány egy éve azért került a hírekbe, mert gyakorlatilag csődbe mentek, a nekik juttatott egyre kisebb összegű támogatások nem fedezték a költségeiket. A Dóri Házban az adósságaik miatt csak azért nem kapcsolták le az áramot akkor, mert az utolsó ott lakó gyerek lélegeztetőgépe miatt azt nem lehetett - írtam egykor a Magyar Nemzetben.
A hírek után jelentős adományokat kapott az alapítvány, úgy tűnt, hogy minden a helyére kerül, és nem csak megmenekülnek a bezárástól, hanem újra több gyereket is fogadni tudnak. Ez azonban újra veszélybe került az indult eljárás miatt - a 24.hu hozzáteszi, hogy az alapítvánnyal szemben továbbra is végrehajtás áll fenn.
A vádhatóság szerint Gy. B. az alapítvány munkatársainak külföldi továbbképzésére, valamint márkás ruhák vásárlására fordította az alapítvány vagyonának egy részét, ami nem felel meg az alapítványi céloknak.
A helyzetet az teszi bonyolulttá, hogy a Dóri Házat csak az alapítvány létrehozása után évekkel indították el, az alapíványi célok azonban nem változtak - elképzelhető, hogy hanyagságból. Míg eredetileg beteg gyerekek szállítására jött létre az alapítvány, a gyermekhospice szolgáltatásuk megkezdése után azt nem foglalták az alapítványi célműködésbe. A munkatársaik továbbképzését tehát csak bajosan számolhatnák el.
A ruhák vásárlása egyelőre nem világos, hogy mit takar, Gy. B. nem akart a 24.hu-nak nyilatkozni. Az viszont már ismert volt, hogy az alapítvány a egy adományboltot szeretett volna létrehozni, hogy részben annak bevételeiből finanszírozzák működésüket, amit a boltban eladtak. Az eladásra kínál adományok között ruhák és játékok voltak.
Fontos megjegyezni, hogy a Dóri Ház mostoha anyagi helyzetére a magyar jogszabályi környezet is kihatott. Amíg jelentős magánadományokat kaptak, nem volt gond a működésükkel, ám állami normatívára nem volt jogosult az gyermekhospice szolgáltatás, amit ők nyújtottak - egyedül az országban. A magánadományok elapadásakor nem volt más bevételük.