A kormánypárti szavazatok többségével nem támogatta az Országgyűlés kulturális bizottsága, hogy a héten parlament elé kerüljön Ungár Péter (LMP) törvényjavaslata, amely a lex CEU ként hírhedt törvény előtti állapotokat állította volna vissza a héten. Mint ismert, a Közép-európai Egyetem (CEU) december 1-ig adott határidőt arra, hogy a magyar kormány írja alá azt a nemzetközi szerződést, ami garantálná az intézmény további működését Magyarországon, ellenkező esetben megkezdik a Bécsbe költözést. Az Ungár által beterjesztett javaslat az utolsó lehetőség lett volna a határidő letelte előtt arra, hogy módosítsanak a nyíltan a CEU-t akadályozó törvényen.
A bizottság kormánypárti képviselői - noha többen egyetemi oktatóként tisztában is lehettek az állításaik és a tények viszonyával - sorra felmondták, hogy "szerintük" az egyetem nem felel meg a törvényben támasztott követelményeknek.
Ungár Péter felszólalt a bizottságban, hangsúlyozta, hogy a Fidesz egyértelműen politikai okokból támadta meg a CEU-t, hiszen korábban éveken át semmi problémát nem találtak az egyetemmel kapcsolatban, csak a választási kampányt megelőzően. Mondandója arra futott ki, hogy egy oktatási szakmai kérdésről, aminek a szabadságát elvileg nem sértheti a politika, mégis a kormánypárti politikusok döntöttek, hogy ellehetetlenítenek egy egyetemet.
"Nem önökön kellene múlnia, hogy mit lehet tanítani" - mondta.
Vele egyetértve szólalt fel Hiller István (MSZP), aki külön kiemelte, hogy egyetemet járt emberek, oktatók körében
Hiller hozzátette, hogy a jelenlévők pontosan tisztában vannak azzal, hogy milyen veszteséget jelentene Magyarországnak az egyetem elköltözése.
Az ellenzéki felszólalásokat többnyire szemlesütve hallgatta a kormánypárti többség, egyedül Vinnai Győző (Fidesz), a lex CEU törvény korábbi előadója igyekezett figyelmet fordítani az ellenzéki kijelentésekre.
A bizottság végül 9:5 arányban elutasította a lex CEU visszavonására irányuló törvénymódosítást.