19:14
Négy-ötezer ember gyűlt össze, így saccoljuk. A tüntetésnek vége, a szervezők nem indulnak tovább sehová. Gyuri még elnéz a Kossuth tér felé, ha ott lesz valami, akkor természetesen arról még beszámolunk.
Addig is kösz a figyelmet!
Egyébként ezt olvastátok már nálunk:
Egymondatos válaszban rendezte le Rétvári, hogy kapnak-e adómentességet az autista gyereket nevelők
A kormány pár hete ötletként belengette, hogy a három gyermeket vállaló nők mentesülhetnének egész életükre a személyi jövedelemadó (szja) fizetése alól, erről indítanának vitát, illetve az új nemzeti konzultáció részévé is teszik. Az ötlet azonban több kérdést generált, mint amit megoldott volna.
19:09
Vége is a megmozdulásnak. Gyuri azt jelenti a helyszínről, hogy nehéz megsaccolni hányan is gyűltek össze a rendezvény végére.
November 16-án folytatja a Momentum.
Nem adjuk a CEU-t! - Második figyelmeztetés
null
18:53
Fekete-Győr András következik, a Momentum elnöke.
- A magyar társadalomnak nincs szüksége gondolkodókra, "okoskodókra", az ő ötleteikre. Ők alkothatják meg azt az Európát, ahol egyik nemzeti identutásunkat sem kell feláldozni. Ebben az Orbán-rendszerben nem divat azonban okosnak lenni. Most Széchenyi, Deák és Kossuth is "okoskodó" vagy kirtikus lenne a rendszer szemében - mondja.
Nem érdekli, hogy mi lesz pontosan a magyar-amerikai kapcsolatokkal, vagy ,hogy kirakják-e a Fideszt a Néppártból. Őt az érdekli, hogy a magyar diákok tovább is tanulhassanak.
Orbán azt akarja, hogy szavazógépek és kussolók legyünk. Hogy maradjunk csak a helyünkön. "Nem érik be a tegnap és a ma bűneivel, a jövőnket is akarják. Ne hagyjuk!"
"Ne érjük be azzal, amik és ahányan vagyunk. A kormány egy erősödő tömegtől fél" - mondja egyre vehemensen Fekete-Győr. A Momentum az országban viszi szét a hírt, hogy a CEU-val mi történhet, kampányolnak, szórólapokznak majd. Ehhez várja mindenki csatlakozását a párt elnöke.
"December 1-ig van ideje Orbán Viktornak, hogy elvegye a mocskos, korrupt kezét az egyetemről" -mondta, addig van ideje a mozgalomnak tovább duzzadni. Folytatni kell a nyomásgyakorlást. November 16-án a Szabadság téren lesz új tüntetés, ahova a mostaniak közül mindenkit, és elhívott ismerőseiket várják.
18:51
Újabb szónok a színpadon, Gönczi Gergő, leendő Ceus hallgató. Azt mondja, hogy lehet, hogy neki már Bécsbe kell majd járnia.
- mondja.
Nagyapja azt mondta neki, ha tanul, akkor lesz jobb az ő és az ország sorsa is. A tudás viszi előre a világot. Nem szabad bezárni egy egyetemet, amit szeretnek a diákok.
"27 év nemzeti kincsét miért szórjuk szét?" Miért nem hallgat az ezer éves államot alapító Szent Istvan intellmeire a kormány?
Ő azt monjda, hogy nem akar választani a család és a haza, illetve a tanulmányai között. Ha nem tanulunk, sosem leszünk mások, mint feláldozható gyalogok Putyin sakktábláján. Ha a politika betör az egytemre - mondja, akkor ellent kell állni. Jób könyvéből idézve mondja, "eddig jöjj, és ne tovább".
18:40
Szintén egy volt CEU-s hallgató, Jenei Orsolya a következő szónok. Ő korábban vezette az Amnesty Internationalt is.
Azt mondja, hogy megtanulta, hogy a sokszinű médiából tud tajékozódni, és azt is, hogyan kell segiteni az üldözötteket, nem pedig elvenni értékeiket, elbontani kunyhóikat.
Hangúlyozza, hogy büszkének kellene lenni rá, hogy a CEU milyen minőségi oktatást biztosít.
Azt mondja: "Bár a kormány minden számukra kellemetlen csoportot elhallgattat, de nekünk hinnünk kell, hogy a demokrácia nekünk jár." Hinni kell szerinte abban is, hogy mi itt leszünk, amikor a mostani hatalom már nem lesz.
18:32
Egy volt CEU-s hallgató, Louis Cano a második felszólaló. Angolul beszél a tömeghez.
- mondja. De a kritikus gondolkodást nem vehetik már el tőlünk.
Azt mondja, demokráciát jött tanulni, pontosabban alkotmányos rendszereket. Épp akkor, amikor a Fidesz belefogott az alkotmányozásba. Hamar megtanulta, hogyan sérül a demokrácia. Noha a választás még szabad, de a demokrácia nem pusztán a szavazás, hanem a jog uralma. Ez csorbult most Cano szerint.
Velenzuelai diákként látta már, hogyan veszik el a demokrácia, hogyan veszett el az országa. Azért fog dolgozni, hogy ez itt ne ismetlődjön meg.
18:22
Öt szónok lesz - jelentik be a szervezők.
Berg Dániel, a Momentum elnökségi tagja az első. Angolul és magyarul és köszönti a tömeget. Az egyetem korábbi diákja azt mondja: "Bármit is mond a propaganda, az emberek értékként tekintenek az egytemre. Egykori kivándorló család tagja Berg, de ő hazaszeretetből jött vissza. A rezsim most politikai okoból túszul ejtette az egyetemet, mert "az az öreg bácsi alapítotra, aki minden rossz okozója szerintük". De a kormány Berg szerint nem egyszerűen Soros és a CEU, hanem a kritikus gondolkodás ellen küzdenek, mert veszélyt jelent számukra a tudást.
- mondja a szónok.
Ha a kormány eléri a célját, még inkább luxus lesz a tudás és csak a pártkatonák családtagjai tanulhatnak majd - folytatja. A többiek gyárszalag mellett, vagy külföldön tudnak majd csak boldogulni. "Gyertek velünk, december 1-ig ne hagyjuk, hogy ezt az egyetemet, a mi jövőnket tönkre tegyék".
18:18
Egy nappal az egyetem bejelentését követően pénteken 18 órára szervezte meg szolidaritási tüntetését a Momentum. Mint arról beszámoltunk, a Közép-európai Egyetem (CEU) bejelentette, hogy mivel az az információ jutott el hozzájuk, hogy a magyar kormány nem hajlandó megállapodni New York állammal a működésük folytatásáról, ezért december 1-ig várnak, utána megkezdik az amerikai típusú képzéseik Bécsbe költöztetését.
A CEU a világ élvonalába tartozó egyetem, Európa számos országából jöttek Budapestre tanulni hallgatók. Pont a héten kelt híre, hogy az MTA-val nyertek egy nagy összegű támogatást egy hálózatkutatáshoz (a Magyar Távirati Iroda kihagyta a CEU-t az általuk szerkesztett hírből), de egyébként ezer szálon kötődik az egyetem a magyar tudományos élethez is.
Az egyetem vezetése szerint noha a felsőoktatási törvény minden rájuk szabott feltételét teljesítették (még képzést is indítottak New York államban), a kormány nem írja alá a nemzetközi megállapodást, erről az amerikai nagykövetet is tájékoztatták. Enyedi Zsolt, az egyetem rektorhelyettese szerint egyértelműnek tűnik, hogy
A Momentum Mozgalom szerint a kormány egyszerűen elüldöz egy egyetemet, arra kényszerít fiatalokat, hogy elhagyják az országot.
Szólj hozzá!
Az egyetemi lét sok kiadással jár – bár nem mindenki fizetős szakokon tanul, azért a lakhatás, az utazás és a szórakozás sok pénzt felemészt. És bár a könyvtárakban ingyenesen hozzájuthatunk a szakirodalomhoz, ez nem mindig elérhető opció.
A rendőrség fokozott óvatosságot kér a közlekedőktől.
Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.
Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.
Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.
Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.
A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.
Mutatjuk a részleteket.
Helyi szavazás dönt a terület sorsáról.
Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.
12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.