Egy rendkívül kalandos, trükkök százaival átitatott életúttal rendelkező oktatóját tervezi professor emeritusi címmel kitüntetni a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) - értesült lapunk egyetemi dokumentumokból. Bukovics István kitüntetéséről szerdán dönthet az egyetem Szenátusa.
Bukovics István neve 2014 óta lehet ismert, ekkor írtam róla az Átlátszó Oktatásnál, hogy a létező összes kiskaput kijátszotta és apró kis hazugságot bevetette annak érdekében, hogy tudományos fokozatokat, illetve egyetemi pozíciókat szerezzen, nem kis felhördülést váltva ki a tudományos élet szereplőiből.
Pályájából csak címszavakban is hihetetlen dolgok említhetők: belügyminisztériumi titkosítás disszertációjára, titokzatos moszkvai továbbképzés, belügyes baráti hátszél, lelkészképzői állás, kijátszott felsőoktatási törvény, abszurdnak tűnő MTA doktori fokozatszerzés, NKE-s és BM-es hazudozás a foglalkoztatásáról. (A részletekről lentebb olvashattok)
Kiss Norbert, az NKE Államtudományi és Közigazgatási Kar dékánja (egyetértésben a rendészeti karról Ruzsonyi Péter dékánnal és a hadtudományi karról Pohl Árpád dékánnal) terjesztette fel Bukovicsot az emeritusi címre a Patyi Andrást váltó új rektornál, Koltay Andrásnál - áll a hozzánk eljuttatott dokumentumban. Forrásaink szerint azért történik mindez, mert az egyetem új vezetése, illetve az elmúlt években átalakult összetételű Szenátus nincs tisztában Bukovics életútjával, így akár el is fogadhatják a kitüntetést a szerdai szavazáson.
Fontos megjegyezni, hogy Bukovics épp idén tölti be 70. életévét, ezért kaphatná meg a nyugdíjba vonulóknak adható professor emeritusi címet. Ez azoknak járhat a felsőoktatási törvény szerint akik, életpályájukat szentelték az intézménynek, fontos oktatók voltak. Egyúttal életük végéig az egyetemi tanszék teljes szavazati jogú tagjai maradnának, megbízással oktathatnak és kutathatnak, akár javadalmazással is.
A Szenátusnak tehát az életútja alapján kell dönteni, amit Kis Norbert dékán is említ a Bukovicsról szóló előterjesztésben. Egykor heteket töltöttem (kollégáim segítségével) Bukovics életútjának feltérképezésében, ami így fest főbb pontokba szedve:
- Fiatalon cipész
- 1975-ben elvégez egy tűzoltó szakképzést Magyarországon
- Bukovics a moszkvai Tűzoltó Mérnökképző Műszaki Főiskolára (Viszsaja inzsinyernaja pozsarno-tyehnicseszkaja skola) nyer felvételt, ami akkori státusza szerint nem felsőoktatási intézmény volt, itt szerzett "diplomát" 1980-ban. (A főiskolák esetében akkor az ucsiliscse elnevezést használták, nem a skolát)
- 1984-ben ugyanitt adta be dolgozatát és szerzett műszaki tudományok kandidátusa fokozatot, noha még ekkor sem volt tisztázott, hogy felsőoktatási intézmény volt-e. Dolgozatának témája a magyarországi tűzvédelmi igazgatás.
- A dolgozatát a szovjet-magyar megállapodások szerint automatikusan elfogadták hazánkban 1984-ben, nem vizsgálták részleteiben.
- A honosítás során titkosította a dolgozatát a BM 30 évre. A tudományos fokozatszerzéssel járó munkák nem titkosíthatók, hiszen ez alapján dőlhet el, hogy kap-e állást, szerezhet-e újabb tudományos fokozatot valaki. Mégis megtörtént.
- Bukovics éveken át kapaszkodik fel a belügy, a katasztrófavédelem, illetve a tűzoltóság ranglétráján, 1998-ban Pintér Sándor belügyminiszter tanácsadója lesz két évre.
- 2004-ben a katasztrófavédelmi feladatai mellett kezd el tanítani a Wesley János Lelkészképző Főiskolán óraadóként. Kijárja 2007-ben, hogy egyetemi tanári fokozatra terjessze fel az intézmény, noha az csak teológiai területen lenne lehetséges az intézmény esetében. Az EMMI, a Magyar Akkreditációs Bizottság és a Köztársasági Elnöki Hivatal - mivel teológiával foglalkozó intézmény a beterjesztő - nem vizsgálhatja, hogy rendben van-e Bukovics felterjesztése, noha köze nem volt teológiához. Megkapja a fokozatot.
- 2013-ban a belügyes beágyazottsága révén felkérik az NKE Közigazgatástudományi Doktori Iskola vezetésére, ahol elvileg be kell mutatnia megszerzett fokozatait, illetve kandidátusi dolgozatát. Megkapja az állást, noha a dolgozat még titkosított a BM által.
Még a botrány kipattanása előtt 2014-ben megkerestem a BM-et, hogy mégis hogyan áll a titkosítás, hiszen elvileg letelt a 30 év. Azt a tájékoztatást kaptam, hogy további 5 évre titkosították a dolgozatot, miután felülvizsgálták, a minősítése pedig szigorúan bizalmas maradt, ami a legmagasabb besorolás. Az NKE viszont a titkosítás miatt ugyebár nem ellenőrizhette volna Bukovicsot, mielőtt új pozíciót adtak volna neki, így a botrány kipattanása után sunyi módon feltöltötték a kérdéses dolgozatot az oktató személyi anyaga mellé (az első oldal, amin a titkosítás szerepelhetne, gondosan nem szkennelték). Azonban ezzel lényegében államtitkot sértettek, ami súlyos bűncselekmény.
Mikor emiatt újra megkerestem a BM-et, akkor már más munkatársuk válaszolt, amely szerint feloldották a titkosítást, sőt, soha nem is volt semmilyen hosszabbítás. Arra már nem válaszoltak, hogy akkor pár héttel korábban miért mondtak mást.
Zárásként még annyit érdemes elmondanom, hogy Bukovics elvesztette pár évvel később a doktori iskola vezetését. Forrásaink szerint azért, mert az akkori egyetemi vezetés számára is kínossá vált a személye.
Grátiszként hozzátenném, hogy az Örölünk, Vincent? blog megnézte Bukovics MTA doktori védési anyagát is, amiben olyan eszementségekről is szó van, mint a hírhedten áltudományos orosz lélekfotózás. Érdemes külön elolvasni azt a cikket is.