Ha valakinek van Zala-, Veszprém, vagy Somogy megyei idősebb hozzátartozója (például nagymamája), akkor már találkozhatott azzal a szokással, hogy november elsejére rétest sütnek. Többen állítják, hogy maguk sem tudják, mi ennek az oka, ők csak átvették édesanyjuk, nagymamájuk szokását. Pedig Zalában komoly múltja van a Mindenszentekre és a Halottak napjára való készülődésnek.
A "halottetetés" szokásáról több néprajzi lexikon is beszámol. Ennek a szokásnak az egyik alapétele lett a rétes, amit több helyen egy üveg bor kíséretében az ablakban tesznek, a néphiedelem szerint ugyanis elsejéről (Mindenszentek napjáról) másodikára (Halottak napjára) virradva a család halottjai hazatérnek, ezért étellel és itallal várják őket. A zalai Göcsejben ez a szokás egy teljes terítést magában foglalt, a megmaradt ételt aztán a koldusoknak adták - bár ez a szokás mára már valószínűleg kihalt.
A sírköveket megtiszítása is egy ilyen hagyományból ered, a néphit szerint azért kell őket megszépíteni, hogy a halottak szívesen maradjanak ott. De ehhez a néphithez tartozik a gyertya gyújtásának szokása is: úgy vélték, hogy az elvándorolt halottnak az adja a fényt, ami segít visszatalálni a sírjához.