Nagyjából 60 történelmi jelentőségű épület került az összeomlás szélére a bejrúti robbanást követően. Az épületeket azonban nem hagyják veszni, az UNESCO azt mondja, nemzetközi összefogással próbálják majd megmenteni a sérült kastélyokat. A robbanást követően összesen legalább 8000 házban keletkezett kár, az epicentrumhoz közel található két kerület is, ahol rengeteg a műemlék.
Bejrút keleti szomszédságában is kárt tett a katasztrófa, itt található a Sursock múzeum is, amely Libanon egyik legjelentősebb gyűjteményének ad otthont. De kár keletkezett az amerikai egyetem archeológiai múzeumában, több galériában és templomban is.
Az augusztus negyediki robbanás miatt 170 ember halt meg, hatezren megsérültek. A katasztrófához hasonlót még sosem látott az ország, akár 15 milliárd dollár lehet a károk összértéke. Azt viszont még nem tudni, hogy mitől is gyulladt be az a 2750 tonnányi ammónium-nitrát, amit a város kikötőjében tartottak. A libanoni erőkkel karöltve az FBI, de francia és más nyomozó egységek is beszálltak az ügy felgöngyölítésébe, együtt talán megtalálják majd a robbanás felelősét.
Az UNESCO azt mondja, hogy az egész világról rengeteg segítség érkezett az országba, a szervezet azt vállalta magára, hogy segíti megmenteni Bejrút kulturális örökségét. A libanoniak ugyanis attól félnek, hogy a sérült épületekhez most olcsóbban juthatnak hozzá a mágnások, ha ez bekövetkezik, akkor a többésgüket valószínűleg lebontanák, hogy modern építményeket húzzanak fel a helyükön.
Közben a libanoniak egyre mérgesebbek a kormányuk fellépése miatt, ezért csütörtökön Libanon parlamentje megszavazta a szükségállapotot az országban, aminek köszönhetően bevonulhat a hadsereg Bejrútba. Az országban már évek óta nőnek a feszültségek, mivel a jelenlegi kormány egyre kendőzetlenebbül mutatja ki a korrupt voltját, a képviselők most valószínűleg attól félhetnek, hogy a robbanás után zavargások következnek be az országban, aminek következményeképp megdőlhet a regnáló hatalom.
Forrás: The Guardian