Bár az augusztus végén megtartott Kossuth téri demonstrációján a diákok szeptember 13-án
Olyan változtatásokra van szükség, ami a diákoknak megfelelő képzést biztosít, a pedagógusok munkáját támogatja és a szülőknek garanciát jelent, hogy rábízhatják gyerekük fejlesztését az oktatási rendszerre." - írják az esemény Facebook-oldalán.
A Szabad Egyetem, a Szabad Terek és az aHang főszervezésével alternatív tanítási órákat szerveztek, hogy a tiltakozás mellett hangsúlyozzák a tudásátadás fontosságát is.
„A szervezők célja az oldal megnyitásával és az órák megszervezésével az, hogy bizonyítsák: a diákok nem lógni szeretnének az adott napon, hanem pont a hatékonyabb oktatásért küzdenek, hiszen tanulni akarnak. Emellett a közösségi tanórák lehetőséget adnak arra, hogy az elégedetlen diákok és a vállalkozószellemű pedagógusok megmutassák, milyen nagy kedvvel lehet tanulni és tanítani támogató közegben.”
A szervezők azt szeretnék, ha minél több tanár, szülő és iskolai dolgozó állna melléjük. A diákokat arra kérik, hogy ne menjenek iskolába, helyette látogassanak el valamelyik csatlakozó eseményükre, a tanároktól pedig azt, hogy ne tartsák meg az órákat, helyette tartsanak fórumokat a bent maradó diákoknak, beszélgessenek a demokráciáról, szervezzenek valamilyen programot, vigyék ki a diákokat az udvarra és hasonlók.
Szombathelyen 8-15 óra között a Szabad Terek keretein belül a Bohém klub fog helyszínt adni az alternatív tanítási óráknak és a bojkottban részt vevő szombathelyi diákoknak, így kifejezve szolidaritásukat.
Végezetül jöjjön a diákok 6 pontja:
Követeljük, hogy:
1. az intézményvezetők kinevezésénél a tanároknak és a helyi szülői, diák közösségeknek legyen véleményezési és egyetértési joga;
2. több pénz jusson az oktatásra az éves költségvetésben, és ez az évek során a GDP-vel arányosan növekedjen,
3. emeljék a pedagógusok, iskolatitkárok, az oktatást közvetlenül segítő munkakörben dolgozók fizetését;
4. ténylegesen vonják be a szakszervezeteket, civilszervezeteket a törvényalkotásba;
5. csökkentsék a lexikális tananyag mennyiségét, a diákok és a tanárok túlterheltségét, legyen alacsonyabb az óraszám és kevesebb az adminisztráció;
6. legyen szabad tankönyvválasztás.
Azt érdemes még megjegyezni, hogy a TASZ csinált egy nagyon hasznos útmutatót a szülőknek és diákoknak, hogy tisztában legyenek vele, pontosan mivel jár, ha részt vesznek a tiltakozáson.
Az Országos Iskolasztrájk szervezői: Nádai Tamara, Vershegy Viktória, Nógrádi Áron, Bagics Levente, Tasi Zsuzsi
Csatlakozó támogató szervezetek: Diákszolidaritás Akció, aHang, Szabad Egyetem, Szabad Terek, Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, Emberség Erejével, Auróra Közösségi Tér