2019-ben félmillió egy hónaposnál kisebb csecsemő halálát okozta valamilyen fajta légszennyezés szerte a világon – írja a Guardian a State of Global Air 2020 nevű jelentés alapján. A szennyezett levegő veszélyes a magzatokra is, koraszülést, illetve alacsony születési súlyt okozhat – mindkét jelenségnek köze van a csecsemőhalandóság alakulásához.
Az 500 ezer feljegyzett eset kétharmada kötődik beltéri szennyezéshez, avagy valamilyen tüzelő (szén, fa, kiszárított állati ürülék) beltéri égetéséhez.
Az esetek többsége a szubszaharai Afrikában (236 ezer eset) és Dél-Ázsiában (186 ezer), főleg Indiában és Pakisztánban történik: az előbbi területen főleg a beltéri légszennyezés az ok, Dél-Ázisa esetében azonban majdnem ugyanannyi csecsemőhalál köthető a beltéri tüzeléshez, mint a kinti szennyezett levegőhöz. Ázsia és Óceánia többi részén 23 ezer, Észak-Afrikában és a Közel-Keleten 20 ezer, Latin-Amerikában közel nyolcezer, Kelet- és Közép-Európában 2700 esetet jegyeztek, míg a magas jövedelmű országokban 1250-et.
Kelet- és Közép-Európában nem a beltéri tüzelés, inkább a légszennyezés okozza a csecsemők halálát: a 2700-ból 2335 volt ehhez köthető.
A cikkben megszólaló szakértő szerint az afrikai és ázsiai adatok olyan viszonyokat tükröznek, amelyek Európában utoljára százötven éve voltak, amikor még itt is szént égettek a beltérben. „A beltéri légszennyezés kérdése eddig nem volt fókuszban, pedig láthatóan szükség lenne rá” – nyilatkozta a szakértő.