2017-ben adták át Szombathelyen a Haladás Sportkomplexumot. A megnyitón volt minden: légiósok, tűzijáték, gálameccs Mészáros Lőrinc csapatával. A stadion fénye aztán halványodni kezdett, előbb az üzemeltető körüli hercehurca, aztán a focisták első osztályból való kiesése adott beszédtémát a városban.
Újabb körben a teniszpályák ügye jött elő. A régi Haladás pálya 7 teniszpályát foglalt magában. Ezeket azonban szanálták a parkolók építése miatt. Hosszas kalapolás és egyeztetés után a közelmúltban oldódott meg a teniszezők sorsa. A felújított Sportligetben kaptak új otthon és pályákat.
Egy szakosztály azonban még mindig maradt, aminek rendezetlen a pályáinak sorsa: a dobók.
A Haladás VSE dobó szakosztályának komoly múltja van. Itt kezdett annak idején Németh Pál, a dobópápa is. De az egyesület színeiben lett Európa Bajnok, világbajnoki ezüstérmes és majdnem olimpiai bajnok Annus Adrián és Fazekas Róbert is. Igaz jelenleg nagyjából 10-15 sportoló látogatja az edzéseket.
A pályákat egyébként nem csak a halisok, de az ELTE-SEK sportszakos hallgatói is használják. Annak ellenére, hogy a telep úgy néz ki, mintha 50 éve megállt volna az idő. Komoly kontrasztot ad a pálya, ha úgy nézzük, hogy a háttérben a 15,6 milliárd forintból épült komplexum magasodik, itt pedig a szakadt hálók, a málló beton, a gaz és a rozsdás csövek adnak valami furcsa kompozíciót.
Szakembereket megkérdezve nagyjából 10 millió forintból rendbe lehetne hozni a dobó ketreceket és a klubhelyiséget is.
Most egyébként, hogy a februári közgyűlés döntött arról, hogy 15 évre használatba adja a Haladás VSE-nek a Kenderesi utcai pályákat, vagyis a dobó pályák mellett a focisták edzőpályáit is, a Haladás VSE-hez fordultunk, hogy válaszokat kapjak.
Egyrészt a focipályákon jelenleg is TAO beruházás folyik. Kíváncsi voltam, hogy mi is ez pontosan. Másrészt pedig a dobó pályák felújítása után érdeklődtem, hogy tervben van e egyáltalán, vagy még jó ideig nem szándékoznak hozzányúlni.
Március 3-án vagyis bő egy hónapja tettem fel a kérdéseimet írásban a Haladásnak. Azóta többször is beszéltem velük telefonon, de választ azóta sem kaptam.
Az MLSZ TAO adatbázisát végig bogarász annyi látszik, hogy a legutóbbi adat, ami a sportfejleszéseket mutatja, az 2016/2017-es. Ebben a Haladás Labdarúgó Kft. 68 millió forintot kapott. Azt azonban nem szabad összekeverni, hogy a pályákat most a Haladás VSE kapta, ami egy a Haladás Labdarúgó Kft.-től teljesen különálló egyesület.
Zavaros. Márpedig a TAO felújítások miatt került most 15 éves használatra ismét a HVSE-hez a két pálya. Azt pedig szintén sajnáljuk, hogy nem sikerült több, mint egy hónap után választ kapnunk a kérdéseinkre, pedig a Haladás mostanában felduzzasztott ember állománnyal dolgozik. Tavaly nyáron ugyanis a HVSE-nél landolt Horváth Zoltán, aki az addig nem létező szóvivője lett az egyesületnek. Horváth korábban a Fidesz közeli Frisss Média ügyvezető igazgatója volt, de komisszárként a Szombathelyi Médiaközpontban is munkát kapott a korábbi fideszes városvezetéstől.
Egy másik új posztot is létrehoztak a HVSE-ben, ez pedig a pálya menedzseri pozíció. Bokor Zsolt sportigazgató így kérdéseimmel engem is Szántó Erzsébethez, pályamedzserhez irányított. Szántó neve tavaly ősszel rendszeresen szerepelt az országos médiában, Érden tört ki botrány a kézilabda csapat miatt, ahonnan a város polgármestere mint ügyvezetőt távolította el Szántót, ami után aztán a vezetőség nagy része felmondott, Szántó pedig pénzmosással és korrupcióval vádolta meg T. Mészáros András, fideszes polgármestert.
De vissza Szombathelyre. Hiába a szóvivő, a pályamedszer, egyelőre nem tudjuk mit tervez a Haladás a dobópályákkal, és, hogy milyen TAO beruházás miatt volt érdekes, hogy a pálya 15 év használatra hozzájuk kerüljön.