Amit korábban is lehetett tudni:
- Összesen 403,75 pszichiáter dolgozik ma Magyarországon az Állami Egészségügyi Ellátó Központ által fenntartott intézményekben.
- A gyermek- és ifjúságpszichiátrián még ennél is rosszabb a helyzet, 45,25 főállású szakorvos foglalkozik velük országszerte.
- Klinikai szakpszichológusból van 251 darab.
- Pszichiátriai (szak)ápolóból pedig 1180.
A számokat egy kicsit jobban megpiszkálva lesz igazán aggasztó a helyzet. Ugyanis akkor kiderül, hogy a 45,25 gyermek- és ifjúságpszichiátrián dolgozó szakorvos hogyan oszlik el az országban - írja a merce.hu.
- Budapesten van 16.
- Négy megyében (Bács-Kiskun, Veszprém, Fejér és Győr-Moson-Sopron) van 4 szakorvos, négy megyében (Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Zala, Vas) 2 szakorvos, öt megyében (Tolna, Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Heves és Komárom-Esztergom) mindössze 1 darab.
- Nógrád megyében 0,25 darab szakorvos van az ÁEEK adatai szerint – ami azért lehetséges, mert néhány intézményben a szakorvosok főállásban, de részmunkaidőben dolgoznak.
- Ebből következik, hogy ma Magyarországon van öt olyan megye (Baranya, Somogy, Hajdú-Bihar, Csongrád és Pest), ahol nincs egyetlen egy darab, az állami egészségügyben dolgozó gyermekpszichiáter sem.
Az adatokat Ungár Péter kérte ki, az LMP-s politikus hosszan próbálkozott azzal, hogy kiderítse, megyénként hány pszichiáter és szakápoló van az országban. Októberben Rétvári Bence államtitkár az alábbi válasszal ütötte el a kérdést:
Ungár aztán október végén megint nekifutott a kérdésnek, Rétvári akkor már csak ennyit válaszolt:
Ungárnak végül közérdekű adatigényléssel sikerült megszerezni az adatokat az ÁEEK-tól.