A koronavírus a könyves szezonnyitást is keresztülhúzta: a boltok zárása mellett elmaradt a tavaszi Könyvfesztivál és jelen állás szerint a nyár eleji Ünnepi Könyvhét is elmarad. A májusi újraindulás azonban a könyvpiacon is látszik, sorra jelennek meg a könyvek, amelyek a rendezvények elmaradása miatt maradtak el, ezek közül (is) ajánlunk ötöt.
Szvetelszky Zsuzsanna, Bodor-Eranus Eliza: A pletyka természete (Typotex)
Melyikünk ne kezdené hegyezni a fülét, ha azt hallja, hogy a kisboltban épp a szomszédjáról beszélgetnek? Vagy ha elcsípi a munkahelyi folyosón a hírt, hogy veszélybe került a fizetésemelés? A pletyka, amely mindig is jelen volt a társadalmi életben, ősi szükségletünk, és messze több mint szórakozás, unaloműzés, netán áskálódás.
A könyv feltárja a pletyka kulturális és evolúciós gyökereit, összehasonlítja az egyes tudományterületek elméleteit,
emellett válogatást kínál az irodalom pletykakincséből, és gyakorlati tippekkel is segíti az olvasót, hogyan kerülheti el a kompromittáló, kellemetlen, visszás kommunikációs helyzeteket. Vajon felesleges időtöltés-e a pletyka, vagy nagyon is komoly lehetőségeket tartogat számunkra?
Suzanne Collins: Énekesmadarak és kígyók balladája (Agave Könyvek)
Folytatást – pontosabban: előzményt – kap a kétezres évek egyik legnépszerűbb young adult-trilógiája!
Annak az aratásnapnak a reggelén járunk, amely a tizedik Éhezők Viadalát előzi meg. A Kapitóliumban a tizennyolc éves Coriolanus Snow élete nagy dobására készülődik, a mentori posztjára a Viadalban. Az egykor nagy hatalmú Snow-házra nehéz idők járnak: a jövőjük azon múlik, hogy Coriolanus képes lesz-e elbűvölőbbnek, ravaszabbnak és taktikusabbnak bizonyulni diáktársainál, és győztest tud-e faragni a saját kiválasztottjából.
Az esélyek azonban ellene szólnak. Azt a megalázó megbízatást kapja ugyanis, hogy a 12. körzet lány kiválasztottját mentorálja, a legaljának a legalját. Sorsuk ezzel végleg összefonódik – Coriolanus minden döntése kedvezményekhez vagy kudarchoz, csillogáshoz vagy csődhöz vezethet. Az arénán belül életre-halálra szóló harc következik, az arénán kívül pedig Coriolanus elkezd együttérezni megpecsételt sorsú kiválasztottjával… és mérlegelnie kell, hogy a szabályok követése-e a fontosabb, vagy a túlélés. Kerül, amibe kerül.
Nézzünk bizakodva a múltba! – alternatív Trianon (Cser)
Az alternatív történelem nagyon izgalmas műfaj: az a lényege, hogy megkérdezzük azt, hogy mi lett volna, ha? A Cser Kiadó korábban 1956 kapcsán ksézített hasonló antológiát, most pedig Trianon 100 éves évfordulója kapcsán tizenegy szerző villantja fel, hogy mi lett volna, ha az ország feldarabolása valamilyen módon máshogy alakul.
A fülszöveg nem akarja lelőni a poénokat, de annyit elárul, hogy
a történetekben felbukkan Lenin, Esterházy Péter, Drakula vagy éppen Ady Endre is.
Az olvasó talán már érzi a vállalkozás izgalmát. Íróink birtokba vették a történelmet, és fantáziájuk kénye-kedve szerint alakították: hajlítgatták erre-arra, gyúrták, faragták. A kötethez Ablonczy Balázs történész írt előszót, utószónak pedig a román historikus, Lucian Boia egyik könyvéből választottunk részletet. Az illusztrációkat – főként a Fortepan képeit felhasználva – Palásti Kovács András készítette
Trianon 100 (Osiris)
Az Osiris Kiadó három kötetes Trianon antológiát ad ki a Trianoni békediktátum aláírásának 100. évfordulójára: 1. kötet: Kosztolányi Dezső szerk.: Vérző Magyarország (társkiadó Petőfi Irodalmi Múzeum) 2. és 3. kötet: Gyurgyák János szerk.: Emlékező Magyarország.
A könyv irodalmi jellegű, azaz verseket, novellákat, regényrészleteket és értekező prózát vegyesen tartalmaz
Kosztolányitól Máraiig, Kós Károlytól Peéry Rezsőig, Szabó Lőrinctől Illyés Gyuláig, Krúdytól Csoóri Sándorig, Juhász Gyulától Reményik Sándorig, Németh Lászlótól Bibó Istvánig, Balla Zsófiától Darvasi Lászlóig. A könyvet Gyurgyák János Trianon-dilemmáink című tanulmánya zárja. A három kötet, kiegészítve egy 8 tételes térképmelléklettel igényes díszdobozban jelenik meg.
Frank Herbert: A Dűne messiása (Gabo SFF)
Az év nagy dobása lesz decemberben Frank Herbert klasszikus sci-fijének filmadaptációja: bár már az első kötetet is két filmben dolgozzák fel, várhatóan többre terveznek. Ennek megfelelően
a Dűne-univerzum Frank Herbert által írt könyvei új kiadást kapnak a Gabo SFF gondozásában, kicsit ráncba szedett szöveggel.
Az emberi bolygókat egyesítő Impériumban Paul Muad-Dib, a jövőbe látó messiás uralkodik. Hithű harcosai, a vad fremenek szent dzsihádjukban feldúlták az univerzumot, és mindenhová elvitték a Mahdi szavait. Ám a háború és a vallási fanatizmus ádáz ellenségeket szült, akik mindenüket feláldoznák Muad-Dib bukásáért. Az Impérium régi hatalmai összefognak, hogy egy bonyolult összeesküvéssel törjenek az új Császár életére, aki maga sincs meggyőződve róla, hogy valóban egy jobb világot teremtett az emberiség számára.