Meghökkentő eredményre jutott az amerikai Smithsonian múzeum néhány kutatója. A tenger állatvilágát vizsgáló kutatók ugyanis 16 olyan halfajra jutottak, amelyek úgy bújnak el a ragadozók elől, hogy közben elnyelik a fény 99 százalékát. A halak a bőrükön található apró foltokkal vállnak koromsötétté, a kutatók szerint ez a technika teljesen más, mint amit eddig tapasztaltak.
A viszgálat egyik résztvevője, Dr. Karen Osborn szerint ez az egyik leghatásosabb önálcázási módszer, hiszen a tenger mélyére így is alig jut le valamennyi fény, ezt elnyelve pedig tényleg szinte láthatatlanná válnak a fifikás halak. A tudósok azt mondják, hogy ezt a technikát lemásolva a jövőben sokkal hatékonyabb és olcsóbb ultrafekete anyagokat tudnak majd előállítani, ami fényképezők és teleszkópok gyártásánál fog majd segítség lenni.
Osborn azt mondja, hogy a megfelelő hatások mellett a napfény akár 1000 méterre képes lejutni a tengervízben, de az emberek számára látható fény nagyjából 200 méter mélyen elhal. A mélytengeri állatok közül ezért sokan saját fényt, biolumineszcenciát alkalmaznak, hogy meglássák, vagy magukhoz csalogassák a prédájukat. Néhány hal azonban még ezt a fényt is elnyeli, ezért nem látják meg a ragadozók.
A kutatók a Mexikói-öbölben küldtek egy mérföld mélyre egy ember nélküli gépet, ennek segítségével gyűjtötték be a halakat. A legsötétebb hal végül a horgászhal lett, ami a fény mindössze 0,04 százalékát verte vissza. Emiatt újabb akadályba ütköztek a szakértők, hiszen nem találtak olyan fényképezőt, amivel sikerült volna fotót készíteni az állatról. Végül egy kifinomult eszközzel, megfelelő fénybeállításokkal, és sötét háttérrel sikerült képeket készíteniük, rémálomba illő lett az eredmény:
Forrás: Metro