Rózsaszín havat figyeltek meg a kutatók a Presena-gleccseren, írja a Guardian. Az olasz kutatók most azt próbálják meg kitalálni, hogy honnan érkezhetett a növény, sokak szerint egészen Grönlandról utazott Olaszországig. A szakértők szerint ugyan az alga egymagában nem veszélyes, sőt, a sarkkörök környékén tavasszal és nyáron is megfigyelhető, az Alpokban azonban felgyorsíthatja a hó olvadását, így pedig a globális felmelegedést is.
Az Ancylonema nordenskioeldii néven ismert alga megtalálható Grönlandon, az úgynevezett sötét zónájában is, ahol szintén olvadásnak indult a jég. Normális esetben a jég a nap sugarainak 80 százalékát visszaveri, viszont ahol megjelenik az alga, a fagyott víz megsötétedik, így a több sugarat nyel el. Ez végül olyan láncreakcióhoz vezet, amitől egyre gyorsabban olvad a jég, a hűsítő hatása nélkül pedig a globális felmelegedés is kap egy löketet.
Az olasz kutatók azt is próbálják kideríteni, hogy az emberi tevékenységtől elszakadva mennyire természetes jelenség az alga vándorlása. Biagio Di Mauro, a kutatócsoport egyik tagja elmondta, hogy a hegymászók és a sífelvonók is gyorsíthatják a növény térhódítását.
Az Alpokban kirándulók közül sokan már úgy hiszik, hogy az emberek visszafordíthatatlan károkat okoztak a természetnek, ezért jelent meg a pink alga is. Egyikük a Guardiannek azt mondja, szerinte nem véletlen, hogy ilyen katasztrofális évünk van, hanem a Föld így próbálja meg visszaadni mindazt, amit ellene tettünk az elmúlt időszakban.
Forrás: The Guardian