Aki kezdett hozzászokni ahhoz, hogy az elmúlt hónapokban nem kellett hetente egyre drágább benzint tankolnia a kocsijába, jó, ha felkészül: jövőre többet kell majd költenie az üzemanyagra. De a piacra járók élete sem lesz sokkal könnyebb, az élelmiszerek áremelkedése ugyanis jövőre is érzékenyen fogja érinteni a pénztárcákat - kezdi cikkét az mfor.
Minderre már a Magyar Nemzeti Bank is készül, a csütörtökön megjelent inflációs jelentésében feketén-fehéren szerepelnek az előbb leírtak.
Nem lenne muszáj horror áron venni az alapvető élelmiszereket
A LMP országos akciót indított, hogy a kormány az alapvető élelmiszerek áfáját 27 százalékról 5 százalékra csökkentse. Ungár Péter szerint Magyarország egyedülálló abból a szempontból, hogy az éttermi étkezés ÁFA-tartalma 5 százalék, míg az alapvető élelmiszereknek 27 százalék.
A lap azt írja, hogy amikor a termelés (jelenleg a koronavírus okozta gazdasági változások miatt) akadozik, akkor a gyártók kénytelenek emelni áraikat. Ez tehát felfelé nyomja az árakat. Csakhogy közben a kereslet is változott az apadó jövedelmek miatt, ez viszont az árak emelését fogja vissza. Elméletileg.
Viszont jelenleg a járvány kiváltotta gazdasági válságban az emberek igyekeznek úgy csoportosítani a költéseiket, hogy az alapvető dolgokra mindenképpen jusson. Ilyen alapvető termék például az élelmiszer.
Az autót le lehet cserélni később is, új konyhabútort sem muszáj venni, de enni kell, nincs mese.
Ebből az aspektusból nem meglepő, hogy főleg ebben a termékkörben jelentkezett az árnyomás az elmúlt hónapokban.
Gyümölcsök, zöldségek esetében a járvány alatt a szezonban nehéz volt munkást találni a betakarításra. A korlátozások miatt sok termelőnél szóba sem jöhettek a hagyományosan külföldről érkező vendégmunkások. A termelők tehát kevesebb portékával igyekeztek teljesíteni profittervüket. A vásárlók pedig alkalmazkodtak ugyan a megváltozó árakhoz, de végleg nem mondhattak le a fogyasztásról.
Mindennek az eredményeképpen míg az alma kilója tavaly augusztusban a KSH felmérése szerint átlagosan 305 forintba került, most augusztusban már 624 forintot kellett fizetni a portékáért. A citromért az előző évi 760 forint után 1030 forintot. De ha nem csak a kofáknál kapható terményeket nézzük, hanem idevesszük a pékségek áruit, ott is hasonlót látunk. A fehér kenyér kilójáért tavaly 312 forintot kellett fizetni, idén augusztusban már 367 forintot. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy például a paradicsomnál árcsökkenés volt idén augusztusban tavalyhoz képest, akkor átlagosan 608 forintba került egy kiló, most 479 forintba.
A legfrissebb inflációs jelentés alapján ez a tendencia jövőre is fennmarad. A jegybank szerint ha nem is az idén tapasztalt ütemben, de a feldolgozatlan élelmiszerek továbbra is drágulni fognak.
Dehogy drágul, én mindig 5 ezerért tankolok
Más a helyzet az üzemanyagokkal. A kutakon idén éves átlagban árcsökkenést mérnek a jegybank várakozása szerint, ami mögött főleg az olaj jegyzésárának csökkenése áll. Erről az alacsony bázisról kezd aztán felépülni a benzinár jövőre, amit a jövedéki adó emelése is megtámogat majd. Erről ezt írja az inflációs jelentésben az MNB:
Az üzemanyagok esetében a határidős jegyzésárak alakulásával összhangban az idei évben az árak csökkenése, míg 2021-ben bázishatás és a korrigáló jegyzésárak együttes hatásaként az árak emelkedése prognosztizálható. Ezt követően az előrejelzési horizonton az üzemanyagok inflációja fokozatosan a historikus átlag közelébe mérséklődik.
Azaz jövőre jócskán ki lesz kompenzálva a mostani, viszonylag kedvező ár.