Kedden több törvényt is elfogadtak a kormánypártok, például újabb egyetemek kerülnek alapítványi tulajdonba, és a nekik adott pénz is "elveszíti köztulajdon jellegét", de változnak a szabálysértésekre vonatkozó jogszabályok is - írja a HVG.
A választási törvény módosításának értelmében a mostani 27 helyett a jövőben 71 egyéni választókerületben kell jelöltet indítania azoknak a pártoknak, amelyek országos listát akarnak állítani. A módosítás így szinte biztosan közös listára kényszeríti az ellenzéki pártokat.
A kilencedik alaptörvény-módosítás kapcsán bekerült az Alaptörvénybe, hogy:
„Az anya nő, az apa férfi."
Valamint
„Magyarország védi a gyermekek születési nemének megfelelő önazonossághoz való jogát, és biztosítja a hazánk alkotmányos önazonosságán és keresztény kultúráján alapuló értékrend szerinti nevelést."
"Az anya nő, az apa férfi" - Keresztény neveléssel is bővül az Alaptörvény
Az Alaptörvény módosításáról nyújtott be törvénytervezetet a kormány kedden este, a veszélyhelyzeti törvény megszavazása utáni órákban. A parlament honlapján elérhető tervezet két módosítást is tartalmaz a családfelfogást, gyermeknevelést illetően. Egyfelől belekerülne az Alaptörvénybe (XVI. cikk), hogy „Magyarország védi a gyermekek születési nemének megfelelő önazonossághoz való jogát, és biztosítja a hazánk alkotmányos önazonosságán és keresztény kultúráján alapuló értékrend szerinti nevelést."
De többek között elfogadták például az örökbefogadás feltételeit megváltoztató indítványt is.
Ennek értelmében az egyedülállók csak külön miniszteri engedéllyel fogadhatnak örökbe gyereket.
Ezzel a törvénymódosítással rendkívül nehézkessé vált egyedülállóknak gyermeket örökbe fogadni az intézetekből.
A lap gyűjtése szerint ugyanis a jogszabály életbe lépésétől gyermeket - a rokonok és a szülő házastársa általi örökbefogadás kivételével - csak házastársak fogadhatnak örökbe.
A módosítás viszont kitér arra, hogy egyedülállók alkalmassága is megállapítható az örökbefogadásra, különös méltányossággal:
a családpolitikáért felelős miniszter, azaz jelenleg Novák Katalin járulhat hozzá, hogy az egyedülálló alkalmasságát megállapítsa a gyámhatóság.
Indoklásában a kormány azt írja, hogy a gyermek számára legmegfelelőbb, legnagyobb jogi és érzelmi biztonságot nyújtó gondoskodási forma, ha házastársak fogadják őket örökbe.
Hogy az amúgy is szigorú örökbefogadási eljárásból miért nem hagyhatja ki a hivatal a Fidesz-KDNP politikusát, nem tudni.
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt