Űrkutatók beazonosítottak egy hatalmas napfoltot a hozzánk legközelebb eső csillagon. A folt, amit csak AR2770-nek kereszteltek el, akkora, mint maga a Mars, és a szakértők szerint az elkövetkezendő időszakban csak nőni fog.
A napfoltok a Nap olyan területei, ahol csökken a csillag aktivitása, ezért sötétebbnek tűnik az emberek számára. A napfoltok velejárói azonban a napkitörések, amelyek ha elég erősek, akár elérhetik a Földet is. Ha ez bekövetkezik, akkor rengeteg földi eszköz, főleg a kommunikációs kütyük mondják fel a szolgálatot, de még a szatelliteknek is keresztbe tehet.
A szakértők szerint azonban egyelőre nincs ok a pánikra, az AR2770 eddig csak B kategóriás kitöréseket produkált, ez a napkitörések besorolásának a leggyengébb kategóriája.
A napfoltot Martin Wise, egy asztrológus fotózta le legelőször. Wise az amerikai Florida államban él, mint mondja, a foltot igazán könnyen be tudta lőni a teleszkópjával. A NASA júliusban egyébként bejelentette, hogy 2017 óta a legerősebb napkitörések egyikét mérték, az űrkutatók szerint ez azt jelenti, hogy megkezdődött a Napunk következő ciklusa, ami 11 évig fog tartani.
2019-ben a NASA már arra figyelmeztetett mindenkit, hogy hamarosan megkezdődik ez az időszak, ami egyre nagyobb napkitörésekhez fog vezetni. Az emberi történelem legnagyobb napkitörését 1859-ben jegyezték fel, a Carrington eseményként elhíresült kitörés akkora erejű volt, hogy a mai technológia jórészével könnyen végezhetett volna. Akkoriban még a távírók is érzékelhették a kitörést, ami akkora erővel érte el a Földet, hogy sok távírót megrázta a saját szerkezete.
Forrás: Metro