Valószínűleg tortával még nem köszöntöttek egy piacot a szülinapján, most ez is megtörtént. Szombaton Őriszentpéter polgármestere szeletelte fel a finomságot, amivel az éppen 8. esztendős helyi intézmény és működtetői, az őstermelők előtt tisztelegtek.
Az eseményre már kora reggel érkeztek az „ünneplők", vagyis a vevők, őstermelők, érdeklődő turisták, hozzátartozók. Az egyből lejött, hogy ez a fajta piacozás lényegében családi esemény, ami nem csak el, de össze is tartja a benne érdekelteket. No meg egy jóval szélesebb kört is. Nem mellékes, hogy ez a piac önmagában is látványosság, hiszen gyönyörű környezetben terül el: ligetes-erdős részen, csobogó patak partján, ráadásul mindez a városközpontban.
Markó Sándor őstermelő, amúgy Szatta község polgármestere, azt fejtegeti az egyedi ízű ételek és italok, pálinkák karéjában, hogy a megélt 8 év nagy siker. „Az Őrségen nincs ipar, ami gyár volt, az régen bezárt. Magunknak kell kitalálni, hogy miként éljünk és főleg, hogyan éljünk jobban. A termelői piac sok küzdelmen ment át, de szerintem elérte, amit akartunk vele: turista célpont lett, olyan esemény, amit beírnak az ide utazók az éves naptárukba".
A gyönyörű környezetben új és tetszetős, mondhatni tájba illő standok, kis faházak sorakoznak. A legtöbben lekvárokat árulnak. Sláger az ezüst üstben rotyogtatott, szurokfekete szilva, de nem marad el népszerűségében a napsárga homoktövis sem. Egy pavilonban gyömbér szörpöt láttunk, kipróbáltuk, lehengerlő. Akárcsak a málna, vagy a birspálinka. De van itt barackos-túrós rétes, házi sütésű cipó, igazi parasztszalonna, sonka.
Hári Tamás őstermelő standja előtt öttagú család sorakozik: a szülők mellett három kislány, mint az orgonasípok. A gyerekek szörpöt, a szülők lekvárt vennének. Végül mindkettő a kosárba kerül. „Amikor ez piac elindult, jó, ha páran voltak. Most átlagosan húszan, egy nap hatszázan is megfordulnak itt".
Dél van, elült a harangszó, az árusok egy kis asztal köré gyülekeznek. Őr Zoltán polgármester egy nagy csoki tortával érkezik, amin a gyertya egy nyolcast formáz. Meggyújtják, majd a kofa-korelnök hölgyet szólítják: jó slunggal, azonnal kioltja a lángot. Nevetés, taps. Mintha egy picike meghatottság is érződne a társaságon.
A polgármester rövid beszédet mond, ebben arra is kitér, hogy a piac fontos szerepet tölt be a város életében. A kormány a járványhelyzet miatt elvont pénzeket, a város csak a gépjárműadón 4 millió forintot bukott. Erre jönnek a nagy nyári rendezvények, közte az Őrségi Vásár lemondása, újabb milliós veszteségek.
„Az Őrséget kevesen lakják, kicsi a belső piac, az imázsunk viszont óriási. Ebből kell kihozni a legjobbat. A termelői piac fejlesztése jó irány, mert a helyi gazdaságban már tényező és turizmus is építhető rá. Ezért az önkormányzat minden támogatást megad az Őrségi Termelői Piacnak (ŐTP) továbbra is".
A csaknem kerek történet egyik küllője viszont nemrég kissé megalazult. Az egyik közösségi oldalon bírálták az önkormányzatot a piac működtetése kapcsán. A válasz sem maradt el.
Őr Zoltán: „A járványhelyzet egyes őstermelőkből elégedetlenséget váltott ki. A piac mai állapota, keresettsége azt igazolja, hogy a negatív vélemények nem voltak jelentős hatással az ŐTP megítélésére. Hangsúlyoznám, a piac mindenki előtt nyitva áll. A cél csak egy lehet, a város jó hírének és vonzerejének növelése".
Az önkormányzat nincs könnyű helyzetben. A kormány elvonásait enyhítendő, nincsenek pótlólagos forrásai, bevételei. Ebben a helyzetben az őstermelői piac helypénzeiből befolyó összeg is sokat számít. Az eddigi, járványhelyzet miatti ingyenesség a szülinapon megszűnt, de úgy érzékeltük, az őstermelők megértik a helyzetet.
A kormány a napokban egy több mint 200 milliárdos, vidékfejlesztő csomagot lengetett be. Bár ez nagyon kevés egy országnyi vidékre, de mégis valami. Talán jut majd az olyan termelői piacokra is, mint az őriszentpéteri.