Manapság az óceánjáró luxushajók bonyolítják le a világ turizmusának egy igen jelentős részét. Egy-egy monstrumon akár 5-6 ezren is lehetnek, a személyzet sem kevesebb ezernél. Számos magyar vállal munkát a hajókon, nemrég hárman is bajba kerültek a koronavírus miatt. De messze nem ez a jellemző és a hírek szerint honfitársaink tünetmentesek.
Nem aggódik a vírus miatt egy igazán „öreg tengerész", Bauer Kálmán Zsolt sem, aki jelentős karriert futott be ebben a különleges ágazatban. Fiatal még, de már bejárta a bolygó vizes felszínét, világhírességek kóstolják termékeit. Angliában él, pár év alatt főcukrásszá küzdötte fel magát, egy multi hajóscég fejlesztő főcukrásza lett. Tíz luxushajó édességeiért felel, s mint mondja, most készül cége a legnagyobb hajót vízre tenni. Ezen 6 ezer embernek lesz helye és 17 étterem várja őket. Meg persze Zsolt a finomságaival.
Bauer úr Körmenden született és Szombathelyen, az Orlayban szerzett szakképesítést. Persze, ez nem lett volna elég az álomkarrierhez. Kellett oda még állandó önképzés, tanulás, szorgalom és szerencse. Felsorolni sem tudja, hány filmsztárnak, sportolónak, celebnek készített desszertet. Izgalmas életet él. Belefér ebbe nyílt tengeri kalóztámadás éppen úgy, mint egy alaszkai ősgleccser jégfalának megmászása. És néha az izgalom is teljes fordulaton pörög. Mint amikor a Tűzföldet kerülve pokoli viharba futott a hajója."Huszonöt méteres hullámokkal küzdöttünk. Akkora volt az ütésük, hogy az egész hajón megállt az élet. Tizenkét órán keresztül nem is hagyhattuk el a helyünket, az összes szolgáltatás leállt".
Zsolt a Korona cukrászüzemében kezdte el a szakmát Péter Andrásné, Anikó keze alatt. Az élethez szerencse kell és neki volt. Kiváló mesterekhez került, megtanult angolul és a Berki csárdában képezte magát a legendás Pilnay Zoltán segítségével. A szombathelyi Orlayban szakvizsgázott, cukrász lett. Aztán befutott az első hajós szerződés. Előbb segédcukrász volt, majd pár év alatt küzdötte fel magát főcukrásszá. Egy ideje pedig a hajós cég fejlesztő cukrásza-szakácsaként dolgozik.
„Tíz luxushajón felszolgált összes ételért és cukrász termékért személyesen felelek. Szó szerint tengernyi már az élményem. Ezek sorából is kiemelkedett a Queen Mary 2 avatása. Óriási volt a tömeg, csillogással, gazdagsággal. Ezek más léptékek, mint amihez az átlagember szokott. A luxushajókat mindig is keresték a világ ismert személyiségei, sztárjai. Sokuknak szolgáltam fel saját készítésű desszertet. Két olimpián is részt vehettem, mint az olimpia zászlós hajójának főcukrásza. A magyar sportolók, akikkel az athéni olimpián találkoztam, nagyon kedvesek voltak. Nagyon ritkán, de üdvözölhettem a hajón magyar vendégeket is, közte egy szombathelyi családot. A hajók gyakorlatilag körbejárják a Földet és a fedélzeten minőségi a kiszolgálás".
Zsolt több világkörüli úton is részt vett már, az egyik 115 napig tartott. „Ha valakinek sok a tenger, akkor a San Franciscóból induló hajóról Sydneyben kiszállhat. Egy ilyen út nem olcsó, már 2000-ben is elérte a 285 ezer dollárt"- jegyzi meg. Maga a hajó is megér egy misét. Zárt rendszerű, saját hulladék feldolgozójában darálják le a matériát. Kórháza van és képes ivóvizet előállítani. Dízel motorok hajtják, de jön a hidrogénmeghajtás. Zsolték reggelire átlag 6 ezer tojást használnak el, évente 20 tonna homár fogy, a liszt és a cukor mennyisége vagonokban mérhető. „Ez egy vizes szálloda mozikkal, színházzal, úszómedencékkel, sétányokkal, golfpályákkal, üzletekkel, bevásárló utcával. Szóval ami egy többezres városhoz dukál és közben megy a hajó".
Az is érdekes, amit az utasokkal kapcsolatban mond. „Hihetetlen, hogy miket tudnak kérdezni. Például, hogy a hajónak van-e saját elektromossága? Melyik lifttel jutnak el a hajó egyik végéből a másikba? A wc-ben a víz sós, vagy édes? Mit csinálunk a jégszobrokkal, miután elolvadtak? A személyzet a hajon alszik –e? A személyzettel és a hajóval mi fog történni, miután ők hazamentek? – ezekre az egyszerű kérdésekre elég sokszor adtam érdekes válaszokat. Kifejtettem kérdezőnek, hogy a személyzetért minden este jön a helikopter, hogy elvigye, reggel pedig visszahozza őket. Na, másnap hívattak a hotel igazgatóhoz. Aki mondta, hogy az illető vendég panaszkodott, mert nem tudtak aludni a személyzeti helikoptertől, annyira zajos volt... Hát így jár, aki viccel egy nagy hajón".
Szólj hozzá!
Térdsérülése mellé vakbélgyulladást kapott. Aleksa Novakoviccal a szezon végéig szóló szerződést kötött a klub.
Völgyi Péter pedig a lányok szövetségi kapitánya maradt.
Hiába a minden eddiginél szigorúbb védekezés, a járvány terjed. Pedig még durrogtatást is bevetnek.
Fantomcégekhez szerződtettek közel kétezer munkavállalót.
Máshogy kívánnak emléket állítani a győri keksznek, a balettnek, és a textiliparnak.
A rendbontót vasárnap bilincsben vitték el.
Jön Farkasházi Réka és a Tintanyúl, zenél a Koprive, és a Zabszalma.
Az egyesület friss közleményében a szombathelyi önkormányzattól kér további anyagi támogatást, és átláthatóságot ígér.
"Kocsifutással" fizették ki a dolgozók bérét.
A Győri Művészeti és Fesztiválközpont agóniája kapcsán forrt fel a hangulat a Városháza Dísztermében.
Fának ütközött a kocsikkal.
Nem is olyan régen úgy gondoltuk, hogy a modern technológia nem léphet be a szülői élet mindennapjaiba.
Nem ilyen vendégeket vár az ember.
A rendőrök hiába kérték, nem igazolta magát a férfi.
Manapság online megjelenés nélkül nem igazán tud talpon maradni egy vállalkozás. Az internetes jelenlét egyszerre hatalmas lehetőség és veszélyforrás is: ha jól csináljuk, rengeteg emberhez eljuthat a termékünk vagy szolgáltatásunk, ám egy rossz stratégiával örökké a konkurensek árnyékába szorulhatunk.
A bőrápolási rutinok egyik kedvelt összetevője, a hialuronsav, nemcsak a nedvességmegtartásért felelős, de a bőrt is feszesebbé teszi. Tehát miért ennyire népszerű az arcápolásban? Nem csoda, hogy sok bőrápolási termékben megtalálható ez a hatásos anyag. Derítsük ki, milyen előnyei vannak, és hogyan lehet hatékonyan alkalmazni az arcbőrön!
Kőszeg, Sárvár, Celldömölk, Vasvár, Körmend és Szombathely az állomások között.