Közösségi munkával dobják fel a szombathelyi piac ideiglenes elválasztó-falának szürkeségét

Nagy Donát 2020-05-21 10:28:00
Ilyen az, amikor legálisan festegetnek a Kétfarkú Kutyák.

Hosszú évek kínlódása után idén tavasszal tényleg elkezdték felújítani a Vásárcsarnokot Szombathelyen. Legutóbb áprilisban jártunk ott, amikor már meg is szabadultak a frontrész falainak egy részétől. 

Eltűnt a szombathelyi vásárcsarnok oldala

Még februárban írtunk róla, hogy a négy évnyi ígérgetést követően idén tényleg megújul a Szombathelyi Vásárcsarnok. Akkor azt mondták, a ki- és átköltözések után áprilisban kezdődhet el a tényleges munka. És tényleg, elég látványosan belevágtak. A szombathelyi piac kálváriája 2016-ban kezdődött.

Azért, hogy ne kelljen teljesen bezárni a népszerű városi piacot, annak részeit különböző ütemekben újítják fel. Most például az elülső, I. csarnok (a Hunyadi út felé eső épületrész) fejépületében dolgoznak a munkások, valamint a II., azaz a hátsó csarnokban zajlik a felújítás. Ez azt is jelenti, hogy az I. csarnokban az árusítás továbbra is folyamatos.

Az átépítés miatt a kiürítendő fejrészt le kellett választanunk az I. csarnoktól, és ezt a gipszkarton falat húzták fel, hogy az építési területről elkülönítsük az üzemelési csarnokot. Tehát itt van egy hatalmas falfelület, ráadásul ideiglenesen megszűntek a bejárataink a Hunyadi út felől. Ezt azt eredményezte, hogy a hátsó üzleteink forgalma nagyon megcsappant. 

- mondta Polákovics Marietta, az intézmény igazgatója.

Így ugrott be az ötlet, hogy mi lenne, ha ezen a falfelületen felkeltenénk a vásárlók figyelmét valamivel, ami miatt ide jönnek; és akkor már talán vásárolnak a hátsó sorok portékájából is.

Az intézményvezető szerint szerették volna a humort belecsempészni az akcióba, illetve a piacon árusító tevékenységi köröket is megemlíteni. Nem egy sablonos dolgot akartak, hanem valamit, ami miatt idáig is hátrajönnek a vásárlók.

Így jött a képbe Pavelkovits Petra, a Kétfarkú Kutyapárt megyei elnöke, párttitkarinája, helyi helytartója.

A koncepció alapján először ismertették, hogy milyen termékeket lehet kapni ezen a részen, és onnantól szabad kezet kaptak a kétfarkúak.

Társadalmi munkában dolgozunk, mindenki önkéntes

- ezt már Pavelkovits Petra mondta arra a kérdésünkre, hogy hányan munkálkodnak a festésen.

Eddig összesen olyan 8 fő segített az elkészítésben, ez mindig attól függ, ki és hogyan ér rá. Először meg akartuk előre tervezni, mi és hol legyen, aztán később jobbnak bizonyult, ha spontán jönnek az ötletek. Heti egy vagy két napot tudunk festeni.

Az elképzelés egyébként az, hogy térkép szerűen lesznek elkészítve a rajzok. Például a fal bal oldalán a bal oldali boltok termékeit örökítik meg, középen pedig a középső sorokét. A felső, óra melletti részen feliratok is segítik majd a vásárlók tájékozódását, utóbbiak graffitizve lesznek elkészítve, mint anno a közeli aluljáró fala.

Jobb oldalon az egyik bezárt bejárati ajtót is lefestettük táblafestékkel, ahol üzenőfalat fogunk csinálni. Ennek egyik fele az önkénteseknek lesz fenntartva, a másik pedig szabadon a vásárlók részére fog állni.

A falfestés pár hét múlva lesz készen, a válaszfal várhatóan április 1-ig fog állni; utána viszont el kell bontani.

Azért, hogy az elkészült művek ne vesszenek a feledés homályába, elképzelhető, hogy aukción értékesítik majd őket. Ahogy Pavelkovits Petra fogalmazott, az ebből begyűjtött pénzt vagy jótékonykodásra fordítják, vagy elutaznak belőle a Bahamákra.

Szólj hozzá!

Különleges égi jelenség vár ránk: részleges napfogyatkozás lesz látható Magyarországról augusztus 12-én

A naplementével együtt érkező ritka látványra legközelebb csak 2039-ben lesz hasonló alkalom.

Irodalmi estek, sárvári Korda koncert, és körmendi májusfa kitáncolás 

Megküldte az NKA pályázaton 50 milliót nyert gencsapáti egyesület az elszámolását. 17 millió forintot utaltak vissza a szervezetnek.

Több mint 10 milliárd forint állami támogatást kapott hat év alatt az ETO FC akadémiája

A győri klub a negyedik legtöbb közpénzben részesült a kiemelt futballakadémiák között 2020 és 2025 között.

Régi dallamok töltik meg a folyók városát: először rendezik meg a Győri Régi Zenei Hetet

Mesterkurzusok, esti koncertek és a historikus zene legkiválóbb hazai előadói várják az érdeklődőket augusztus 16. és 21. között a Bencés Gimnáziumban és a Loyolai Szent Ignác-templomban.

Feladta magát: letartóztatták a győri halálos gázolás gyanúsítottját

A 19 éves férfi tíz nap bujkálás után önként jelentkezett a rendőrségen, a bíróság egy hónapra elrendelte a letartóztatását.

Lezárták a győri Baross híd, Hunyadi utca és Wesselényi utca közötti járdáját - felújítás kezdődött az egyik legforgalmasabb gyalogos szakaszon

Az Útkezelő Szervezet a nyári tanszünet idején végzi el a 160 méteres járdaszakasz teljes felújítását. A munkák idejére kerülőutat jelöltek ki.

2020 és 2025 között 11 milliárd 852 millió forintot kapott az államtól az Illés Akadémia, a kiemelt akadémiai státusza miatt

De ezen felül is kapott állami pénzt. Összesen 14 milliárd forint után csippant a telefon.

Harmadfokú hőségriasztás lép életbe - csütörtöktől, jövő kedd éjfélig tart a rendkívüli készültség

A tartós kánikula komoly egészségügyi kockázatot jelent, a hatóságok fokozott óvatosságra kérik a lakosságot.

Újabb szervezet állt ki az M87-es mellett: a Közösen Vas Megyéért Egyesület is nyílt levélben fordult Vitézy Dávidhoz

Az egyesület szerint a túlárazott beruházásokkal szemben fel kell lépni, de a Kőszeg és Szombathely közötti négysávos út megépítését nem szabad elhalasztani.

Új látványelemekkel, különleges fényfestéssel és erős vállalati összefogással készül a jubileumi Savaria Történelmi Karnevál

A 25. jubileumi Savaria Történelmi Karnevál sajtótájékoztatóján a szervezők ismertették a rendezvény legfontosabb újdonságait, bemutatták a jubileumi év kiemelt programjait, valamint a Karnevál megvalósítását segítő vállalati partnereket és együttműködéseket.

Rápli Róbert: Az M86-os és az M87-es fejlesztése nem maradhat el!

Szombathely parlamenti képviselője levélben fordult Vitézy Dávid miniszterhez.

Nagy István azonnali beavatkozást követel az üzemanyagárak miatt – miközben a kutakon szinte ugyanazok az árak, mint az Orbán-kormány ársapkája idején

A volt agrárminiszter szerint a gazdáknak nem ígéretekre van szüksége, hanem kiszámítható megélhetésre - kérdés, hogy az elmúlt 16 év, vagy a plusz 3 forint a kutakon fáj-e nekik jobban.

Országos szabályozást sürget a győri azbesztes utak ügyében Balog-Farkas Renáta

Az alpolgármester levélben fordult Gajdos László miniszterhez, és több javaslatot is tett a szerpentinitet tartalmazó útburkolatok egységes kezelésére.

Közel félszáz győri diák szerzett diplomát a Nemzeti Tudósképző Akadémián

A Győri SZC Baksa Kálmán Két Tanítási Nyelvű Gimnázium 48 tanulója teljesítette sikeresen a rangos tehetséggondozó program követelményeit.

Romantikus vígjáték és Star Wars a csillagos ég alatt – újabb két estén vár a szombathelyi Zenés Kertmozi

Két egymást követő estén ismét szabadtéri mozivá alakul az Emlékmű-domb. Július 31-én a friss magyar romantikus vígjáték, a Szenvedélyes nők, augusztus 1-jén pedig minden idők egyik legismertebb sci-fije, a Star Wars IV. rész – Egy új remény várja a közönséget. A vetítések ingyenesek.

Vádat emeltek egy győri nő ellen aki kidöntötte a vasúti jelzőlámpát, majd elhajtott 

A vádirat szerint a baleset után nem állt meg, nem értesítette a hatóságokat, a megrongálódott jelzőberendezés pedig átmenetileg csökkentette a vasúti átjáró biztonságát.

Nagy nap lesz ma a parlamentben: a Vagyonvisszaszerzési hivatalról, és az ügynökaktákról szavaznak a képviselők, valamint elköszönhetünk a vármegyéktől és a főispánoktól is

Az Országgyűlés több jelentős törvényjavaslatról szavaz, miközben megkezdődik az állambiztonsági iratok teljes körű feltárásáról szóló előterjesztés vitája is.

Megújult a Magyar Ispita épülete Győrben - szeptemberben új kiállítással nyitja meg kapuit

Interreg-támogatással rekonstruálták a város egyik legjelentősebb műemlékét, amely a felújítás után korszerű kiállítóhelyként és kulturális központként várja majd a látogatókat.

Hétvégén módosul a vasúti menetrend a Budapest–Győr–Hegyeshalom vonalon

Karbantartási munkák miatt augusztus 1-jén és 2-án több járat a megszokottól eltérő menetrend szerint közlekedik.