Közel 30 szarkofágot találtak a kutatók Szakkarában, Kairótól harminc kilométerre, írja a Metro. A kutatók szerint a leletek 2500 évesek lehetnek, és hihetetlenül jól megőrizték őket. A szarkofágokra eddig a sírtolvajok sem találtak rá, így szinte tökéletes állapotban vizsgálhatják őket a régészek.
A leletek közül 13-at már a hónap elején megtaláltak a régészek, ám a hétvégén további 14 bukkant elő a rejtett nekropoliszból, így az eddigi legnagyobb szarkofág-felfedezést tették meg a szakemberek. A régészek néhány képet is megosztottak a koporsókról, amelyeken szinte alig látszik az idő vasfoga, többjükön még ragyogó színekben pompázik a festék is.
Szakkara 3000 évvel ezelőtt egy kedvelt temetkezési hely volt az egyiptomiak körében, a gazdag történelme miatt a várost az Unesco a világörökség részének nyilvánította. A régészek szerint a szarkofágokat 11 méter mélyen, egymásra helyezve találták meg. Azt egyelőre nem tudni, kiket is rejtenek a koporsók, ahogy azt sem, hogy az ókori Egyiptom mely szociális rétegéből kerülhettek ki a halottak. A szakértők egyelőre folytatják az ásatást, hiszen nem elképzelhetetlen, hogy további leletek kerülnek elő, a kérdéseket csak ezután tudják majd megválaszolni.
Az egyiptomi sírok és temetkezési helyek nagy részét az évezredek alatt kifosztották a sírrablók, így egy ekkora, érintetlen lelet felfedezése önmagában is hatalmas hír a régészek körében. Szakkara egyébként Memphisz temetkezési helyéül szolgált, ez a város egykor Egyiptom központja volt. Nem csoda tehát, hogy a régészek egyik közkedvelt helyévé vált, rengeteg ásatás folyik a környéken.
A gazdagabb egyiptomiakat szarkofágban, az ékszereik és különböző csecsebecséikkel együtt temették el. A szakemberek azonban több visszafogottabb sírhelyet is találtak, ezek a halottak valószínűleg a közép, vagy a munkásosztály tagjai lehettek.
Hopp, egy kajálós fotót, videót, coub-ot találtál a cikkben?! Akkor klikk IDE, hogy megtudd, hogyan nyerheted meg az ebédedet!