A hét elején adtunk hírt arról, hogy az orosz Roszkoszmosz bejelentette, hogy űrállomást és űrsiklót fog építeni. Azt egyelőre még Dmitrij Rogozin, a cég vezérigazgatója se tudja, hogy nemzeti vagy nemzetközi lesz-e, de mindenesetre sokan felkaphatták a fejüket a hírre. Csütörtökön pedig kínai űrügynökség, vagyis a CNSA is előrukkolt saját tervével - írja oldalán a Qubit. Ők azonban annyit csavartak a dolgon, hogy a magyarul Mennyei Palotának hívott űrállomás csak hozzájuk tartozna.
Űrállomást és űrsiklót is építene az orosz Roszkoszmosz
Oroszország egy űrállomás és egy űrsikló fejlesztésébe készül belekezdeni - jelentette ki Dmitrij Rogozin, a Roszkoszmosz állami űripari vállalat vezérigazgatója hétfőn a Komszomolszkaja Pravda című lap rádiójának az MTI szerint. Rogozin szerint még nem dőlt el, hogy az űrállomás nemzeti vagy nemzetközi lesz-e, de a műszaki előkészítésnek már most meg kell kezdődnie.
A főmodult már jövő év elején fellőnék a vencsangi kilövőállomásról, hogy 11 további rakétával 2023-ra el is készüljön a jelenlegi tervek szerint 3 modulból álló Palota. Emellett még júniusban egy szondát küldenek a Marsra, valamint egy a Hubble-teleszkópnál 300-szor nagyobb látószögű űrteleszkópot is az űrbe akarnak juttatni.
Az, hogy az oroszok és a kínaiak is egyre több figyelmet és tőkét fordítanak az űrkutatásra, egyre valószínűbb, hogy egy az 1960-as évekhez hasonló fejezetet nyithatnak az űrkutatásban. Csak ezúttal nem kettő, hanem három nagyhatalom feszül egymásnak, ami akár tovább is mélyítheti az USA és Kína közötti ellentétet, amit a felek már a vámháborúval megkezdtek. Az viszont biztos, hogy rendkívül érdekes évtizednek nézünk elébe. Ezeknek az éveknek a következő igazán jelentős állomása, a NASA 2024-re tervezett Artemis-programja lesz, ami a Holdat veszi célba.