A múlt héten írtunk róla, hogy a Szombathelyi Törvényszék ítéletet hozott annak a három fogvatartottnak az ügyében, akik halálra kínozták cellatársukat. A rabok ütötték verték a cella negyedik lakóját, csikket és felmosórongyot ettek vele, végül abba halt bele, hogy megfojtották.
Bár társai a rabot hosszú idő alatt kínozták, a börtön személyzete állításuk szerint ebből semmit sem vett észre.
Az ügy érdekessége, hogy a folyamatosan megkínzott rab ugyan kérte áthelyezését, de azt nem vallotta be, hogy mindezt azért, mert társai kínozzák. Ez 2017 május 9-én történt. A reintegrációs tiszt május 10-én kérte, hogy a rab másik cellába kerülhessen. 8 nap áll rendelkezésre ahhoz, hogy a kérvényt elbírálják és az új cellát kijelöljék. Erre azonban már nem került sor, mivel a sértett május 14-én belehalt sérüléseibe.
A bíró életfogytiglani fegyház büntetésre ítélte az elkövetőket.
Az elsőrendű vádlott legkorábban 33 év után, a másodrendű vádlott 30 év után, a harmadrendű vádlott pedig legkorábban 27 év után szabadulhat. Halmazati büntetésként 10 évre a közgyűektől is eltiltották őket. A perköltséget az elítélteknek kell kifizetni, ami fejenként közel félmillió forintot jelent.
A tárgyaláson elhangzott, hogy két börtönőr felelősségét is vizsgálták. Az ügyészségi eljárást azonban megszüntették, egyikük esetében megrovást alkalmaztak.
Az ügyészség súlyosbításért fellebbezett a esetleges szabadon bocsátás mértékét szeretnék hosszabb időre kitolni. A védők a minősítés tekintetében fellebbeztek.
Az ítélet nem jogerős.
A bíró azt is elmondta az ítélet ismertetése közben, hogy a börtön laza szabályai is hozzájárultak ahhoz, hogy a sértett halála bekövetkezett. Megkérdeztük az intézményt, hogy mi a véleményük a bírói megállapításról.
A büntetés-végrehajtástól válaszként azt kaptuk, hogy
Továbbá azt tették hozzá, hogy:
"Magyarországon valamennyi büntetés-végrehajtási intézet jogszabályi előírások, szigorú szabályok szerint végzi szakmai tevékenységét.
Általánosságban elmondható, hogy az alapvető szakmai feladatok ellátása mellett a büntetés-végrehajtás kiemelt figyelmet fordít a fogvatartottak egymás sérelmére elkövetett cselekményeivel összefüggő megelőző-feltáró jellegű tevékenységére. A több ember együttes elhelyezését biztosító intézetekhez, intézményekhez hasonlóan a büntetés-végrehajtási intézetekben is előfordulhatnak atrocitások. A börtönökben rendszeresen foglalkozik reintegrációs tiszt, pszichológus és lelkész is a fogvatartottakkal, valamint a munkáltatás, oktatás és a különféle közösségi programok is alkalmat adnak a feszültség oldására.
Általánosságban az is elmondható, hogy a fogvatartottak folyamatos őrzés, felügyelet, ellenőrzés mellett töltik mindennapjaikat, végzik tevékenységüket. A bv. intézetekben rendszeres, visszatérő ellenőrzésekkel felügyelik munkatársaink a fogvatartottakat az egyes körletrészeken.
Amennyiben a fogvatartottak egymás sérelmére elkövetett bántalmazásáról a személyi állomány tagjai tudomást szereznek, arról azonnal jelentést tesznek elöljáróik irányába, majd meghatározott protokoll alapján jár el az intézet. A tudomásunkra jutott, feltárt eseteket minden esetben fegyelmi-, illetve – ha a körülmények és a tények azt indokolják – büntetőeljárások követik."