Kifütyülték és kifújolták Aljakszandr Lukasenkát, Belarusz elnökét, miután Lukasenka egy beszédében a helyi munkások segítségét kérte. Az országban még a múlt héten kezdődtek a tüntetések Lukasenka ellen, miután a politikus kétes körülmények között jutott ismért hatalomra. A Politico szerint az elnök mai beszéde kísértetiesen hasonlított arra, amit Ceaușescu 1989-ben mondott el, mielőtt elsöpörte volna a forradalom.
A mai beszédében Lukasenka azt hajtogatta az egykori szavazói előtt, hogy nem fogja engedni, hogy megismételjék az augusztus kilencediki választásokat, és nem fog engedni a nyomásnak.
A Lukasenka egykori szavazóbázisát képző munkások ezt hangos nemtetszéssel fogadták, hangosan lemondását követelték, mire az elnök sértetten távozott.
A beszéd vége itt meg is tekinthető angol felirattal:
Belarus workers chant 'resign!' at Lukashenko on factory visit
The Belarusian president, Alexander Lukashenko, walked off stage to chants of 'step down' after a speech to workers at the Minsk tractor works on Monday. The...
Mindeközben Szvjatlana Tihanovszkaja, az ellenzéki elnökjelölt egy videóban üzent arról, hogy kész lenne elfoglalni az elnöki széket, ha megismétlik a választásokat. Tihanovszkaja a hivatalos eredmények szerint ugyan csak a szavazatok tíz százalékát zsebelte be, de a fehéroroszok többsége szerint a választások eredményét megmásították, és igazából Tihanovszkaja nyert a szavazáson.
Tihanovszkaja a videóüzenetében azt ígérte, hogy ha őt választják meg, akkor fel fog azért lépni, hogy újra nyugalom lehessen az országban. Emellett kiengedné a börtönökből azokat, akiket szerinte politikai okokból juttattak rácsok mögé, és megkezdené a szavazások reformját. A politikus azt mondja, az országban valódi és átlátható feltételek mellett kell szavazni, hiszen csak az ilyen eredményeket fogadja el a világ társadalma.
Az országban közben egyre nagyobb méreteket ölt a sztrájk, már az állami tévében is csak az üres stúdiót tudják sugározni, miután nem jelentek meg ma reggel a munkatársak. Az állami média munkatársai ugyanis azt követelték, hogy szabadon dolgozhassanak, és, hogy beszámolhassanak a tüntetéskről. Ezt nem engedélyezték nekik, úgyhogy általános munkabeszüntetésre váltottak a tévé székházában.
Lukasenkát egyre nagyobb a nemzetközi nyomás is éri, Dominic Raab, a brit külügyminiszter bejelentette, hogy nem fogadják el a belarusz választások eredményét, miközben Emmanuel Macron, a francia elnök az Európai Uniót szólította fel arra, hogy álljanak ki a több százezer fehérorosz tüntető mellett.
Fotó: Yauhen Yerchak/EPA
Forrás: Politico