A Balaton Felvidéken található Vászoly, a falut alig 200-an lakják. A takaros kis település remek kirándulóhely. Itt található az a sajtmanufaktúra, ami mára már a környék “öt csillagos” éttermeit, pincészeteit ellátja sajtokkal. Krémsajt, camembert, félkemény sajtok és egy különlegesség: a Márton naptól karácsonyig készülő Szent Márton sajt.
A manufaktúrába szombatonként fogadja a vásárlókat, a hét többi napján - nem meglepő módon - sajtot készítenek. Csodás napsütés volt ezen a szombaton, így arra gondoltunk, hogy irány Vászoly. A kutya el tud futkozni a Szent Jakab forrás körül, mi pedig veszünk egy pár sajtot. Indulás előtt azért biztos, ami biztos oda telefonáltam, hogy a vírushelyzet miatt nyitva van-e a manufaktúra. Reményik Kálmán sajtmester vette fel a telefont és megnyugtatott, hogy várják a vásárlókat. Amikor mondtam neki, hogy Szombathelyről mennénk, akkor egy kicsit elbizonytalanodott, hogy lesz-e sajt még arra, amire mi megérkezünk. Telefonon diktáltam be a rendelést, így ezt a problémát is áthidaltuk.
Egy röpke másfél órás autózás után érkeztünk meg a faluba. A sajtmanufaktúra pedig nyitott kapuval várta a vásárlókat. Elővigyázatosságból a hűtő és a mérőpult a szabadba került ki, ezzel is csökkentve a zárt térben könnyen terjedő covid-fertőzését.
A pultot vizslatva vettem észre a Szent Márton sajtot. Ha már szombathelyiként, Szent Márton szülővárosában lakom, szinte kötelességemnek éreztem, hogy vegyek ebből is egy darabot.
- Ez egy idény sajt, csakis Szent Márton naptól karácsonyig készül. A félkemény sajt különlegességét az adja, hogy kap egy vékony réteg diót, a kérgét pedig a villányi Bock Pincészet Szent Márton borának seprőjével kezelik. Nem csak különlegesen készül, de finom is.
Én meg azon gondolkodtam, hogy Szombathely millió meg egyszer próbálta már tudatosítani, hogy itt született Szent Márton, vagyis különleges helye van a világtörténelemben. Ehhez képest az ilyen és ehhez hasonló apróságok még csak eszébe sem jutnak a helyi termelőknek.