Kelemen Zoltán belenyúlt az amatőr színjátszó csoportok dobozába és megint kincset talált benne

ugytudjuk.hu 2019-05-10 14:13:00

A szombathelyi Weöres Sándor Színház színésze, Kelemen Zoltán évtizedes rutinnal dolgozik együtt amatőr színjátszó csoportokkal. Győri évei alatt is foglalkozott már amatőr színészekkel, de a Savaria Karneválon hosszú évekig működő rabszolgavásárok is az ő keze alatt váltak népszerű programmá. Sajnos ez már csak múlt idő, néhány éve lekerült a programól. Kelemen Zoltán azonban nem hagyta abba, néhány éve talált egymásra a kissomlyóiakkal, a Somolygó Társulattal.

Hónapok óta lehetett hallani, hogy tavasszal készülnek valamire, most végre elérkezett a premier ideje is.

A Rákóczi-szabadságharc után játszódó Géczy-perről szól a darab. A címszereplő nem más, mint a Jókai regényéből, A lőcsei fehér asszonyból ismert lőcsei fehér asszony, azaz Géczy Julianna. Valós személy volt, aki a szabadságharcban ostromolt Lőcse városában tartózkodott. Apja kuruc, férje császárhűnek számított, ám gyengéd érzelmek fűzték a vár parancsnokához, Andrássy István kuruc generálishoz. Géczy Julianna leveleket közvetített a védő kuruc és az ostromló császári csapatok parancsnoka, Löffelholz altábornagy között. A város kapitulált, így került a császáriak kezére, azonban a szatmári béke után Géczy Juliannát perbe fogták, hazaárulással vádolták, majd kínvallatás után Győr piacterén kivégezték.

Géczy Julianna szerepében Kostyák Borbála

Magát a pert vitte színre Kelemen Zoltán és kissomlyói társulata. Kétségtelen, elgondolkodtató (ki és miért bűnös itt igazán?) megdöbbentő, de leginkább lenyűgöző (erről a szakmai előbemutatón meggyőződtünk) a dráma.

A bemutató május 12-én 18 órakor lesz Kissomlyón a kultúrházban.

A Géczy-per

Írta és rendezte: Kelemen Zoltán

Szereplők:

  • Korponayné Géczy Julianna: Kostyák Borbála
  • Majláth Károly főügyész: Csiszár Máté
  • Gróf Korháry István (a bíróság elnöke): Léránt Zoltán
  • Pálffy János (1. tanú): Lepedus Zoltán
  • Pellagrus János (2. tanú): Samu Barnabás
  • Báró Andrássy István (3. tanú): Garai Antal Atom
  • Takarítónők: Gulyás Zsanett, Hegedűs Anett

További szereplők: Kiss Norbert, Babos Ferenc, Kendeh László, Perjési Zsolt, Rózsa Gréti, Kertész Andrásné

Zenészek: Horváth Dániel és Gergácz András

Szólj hozzá!

Magyar Péter: „a rettegő hatalom minden erkölcsi és jogi határt átlépett”

A Tisza Párt elnöke szerint a kormány és külföldi hálózatok állnak a szimpatizánsok adatainak ellopása mögött.

Elindult az őszi faültetési szezon Győrben

Megérkeztek az első facsemeték a Győr-Szol Zrt. telephelyére.

Emberkereskedelem miatt körözött páros tűnt fel a Szigetközben

Aki látja őket, azonnal hívja a rendőrséget!

Veszélyes hulladékkal üzletelt egy vasi férfi

Az ügyészség elvenné a hasznot, amit keresett. 

Már 16 ezer Győr melletti háztartásban ott a sárga kuka

Karácsonyig minden vidéki településre eljut az új szelektív gyűjtőedény – Győrújbaráton már több mint 2500-at osztottak ki.

Hétvégén rendezik a szombathelyi Szent Márton-napi vásárt

Szombaton, és vasárnap várják a vásározókat a Skanzenbe.

Újra magyar kézben a Sziget fesztivál

2026. augusztus 11-étől 15-éig tervezik megrendezni.

Toto lebuktatta a “Parkettást”

Előbbi egy nyomozókutya, utóbbi egy pórul járt bolgár csempész. 

400 lakás építését kezdeményezték Győrben

2025 I-III. negyedévében 7490 új lakás épült, 14 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban.

Közös megemlékezésre várják a szombathelyieket ma az 56-osok terén

Kozma Gábor, az Éhen Gyula Kör elnöke mond beszédet.

Az ELTE szombathelyi szuperszámítógépe segíti a digitális örökség kutatását

Bár a számítógép fizikailag az ELTE Savaria Egyetemi Központjában, Szombathelyen található, a kutatók és hallgatók az ország bármely pontjáról hozzáférhetnek.

Távozik a Győr+ Média vezérigazgatója

A médiacég közleményben tudatta, hogy Kolossváry Balázs visszatér a Blikkhez.