Olvasónk, Mester Sándor keresett meg minket problémájával. Évek óta tart a férfi vitája a szomszédjával. Mester a dozmati erdőben található Jápla majorban működtet egy kis gazdaságot. A nyugdíjas férfinak ez a hobbija. A birtokán lovakat, szürkemarhákat tart. Ez volt a gyerekkori álma - mesél nekem, miközben traktoron zötykölődünk az erdei úton a birtoka felé.
Az volt a terv - folytatja -, hogy a telken építünk egy kis faházat a feleségemmel, víz van a kútban, fűteni fával tudnánk, elektromosság nélkül meg ki lehet bírni.
Sándor azt meséli, hogy a majorság annak idején igen szép volt, még az államosítás előtt. Aztán jött a szocializmus, az épületeket mind lerombolták, állami gazdaság lett belőle. Amolyan raktárnak, lerakónak használták a területet. Amikor megvette teherautó szám kellett elhordani a használt gumiabroncsot, az itt tárolt és jórészt már szivárgott permetszereket, rágcsáló és rovar mérgeket. Ahogy meséli volt munka a területtel, mert voltak olyan részei, ahol el kellett távolítani a föld felső rétegét, az ugyanis a kifolyó mérgekkel volt szennyezve, és új termőréteget kellett rá húzni.
Nem sajnálta rá sem az időt, sem a pénzt - mondja büszkén.
Az utóbbi években mégis megkeseríti a mindennapjait a szomszédja. Mester 1994-ben vette meg a birtokot, a szomszéd területek 2011-ben kezdetek egy osztrák gazdálkodó fennhatósága alá kerülni, aki leginkább normand fenyők nevelésével kezdte hasznosítani területet, de néhány állatot kedvtelésből is tartott.
Ahogy Mester meséli, kezdetben jó viszonyt ápoltak. A szomszéd telken ugyanis nincs vízvételi lehetőség, Mester birtokán azonban több kút is van, így megengedte, hogy használják azt nyugodtan, és itassák az állatokat onnan.
Egy aprócska dolgon vesztek össze. Mester szívességet kért a vízért cserébe, egy terület felszántására kérte szomszédját, aki ezt nem tette meg. Ekkor kezdődött az adok-kapok.
Mester pedig kiszolgáltatott helyzetbe került. Birtokára ugyanis korábban az osztrák gazdához tartozó úton haladt át. A telekhez önkormányzati út is vezet, azt azonban visszavette az erdő, így most csak ez az egyetlen lehetőség van neki a behajtásra. Ezt azonban a szomszédja évekkel ezelőtt megpróbálta lezárni.
Mester Sándor 2013-ban birtokvédelmi eljárást kezdeményezett a jegyzőnél, a jegyző az eljárást le is folytatta azzal az eredménnyel, hogy Mesternek joga van használni a másik tulajdonában lévő utat. Ezt már Horváth Eszter jegyző mesélte el az Ugytudjuknak.
A másik fél azonban bíróságra vitte az ügyet, ahol a bíró megváltoztatta a jegyzői határozatot. Mester most ismét a jegyzőhöz fordult, de a bíróságnál is fellebbezett. A jegyző most azt mondta, hogy folyamatban lévő eljárást miatt bővebbet nekünk nem tud mondani.
Kerestük a másik felet is, az osztrák akcentussal beszélő gazda a telefonban azt mondta, sajnos nem érti mit kérdezek, később visszahív. Egyelőre azonban ez nem történt meg.
Nem lehet tudni, hogy meddig húzódik az eljárás. Mester el van keseredve, mivel esélye sincs másik utat kialakítani, a szomszédja ugyanis minden szomszédos telket megvett, elszigetelve a birtokát.
A jegyző nekünk azt mondta, hogy törvényben rögzített joga van mindenkinek bejárni a saját telkére. Így ha a szomszédok nem jutnak megegyezésre, akkor a területért felelős felsőcsatári önkormányzatnak kell a zsebébe nyúlnia és újra járhatóvá kell tenni a fákkal, bokrokkal benőtt önkormányzati utat. Hogy ez mennyibe kerülne és egyáltalán van e pénze rá a felsőcsatári önkormányzatnak, azt Kratochvill Attilától, a település polgármesterét kérdeztük, aki azt mondta, hogy egyelőre nem tudja.
Hogy mikor kerülhet pont a vita végére, egyelőre nem tudni. A felek ugyanis most ismételten a magyar bíróságra és a jegyzői eljárásra vannak utalva.
Ha van neked is olyan ügyed, amivel kapcsolatban azt gondolod, hogy segíthet a nyilvánosság, akkor írj nekünk Facebookon, vagy emailben, az ezittaz kukac ugytudjuk pont hu-ra.
Szólj hozzá!
Hiába a minden eddiginél szigorúbb védekezés, a járvány terjed. Pedig még durrogtatást is bevetnek.
Fantomcégekhez szerződtettek közel kétezer munkavállalót.
Máshogy kívánnak emléket állítani a győri keksznek, a balettnek, és a textiliparnak.
A rendbontót vasárnap bilincsben vitték el.
Jön Farkasházi Réka és a Tintanyúl, zenél a Koprive, és a Zabszalma.
Az egyesület friss közleményében a szombathelyi önkormányzattól kér további anyagi támogatást, és átláthatóságot ígér.
"Kocsifutással" fizették ki a dolgozók bérét.
A Győri Művészeti és Fesztiválközpont agóniája kapcsán forrt fel a hangulat a Városháza Dísztermében.
Fának ütközött a kocsikkal.
Nem is olyan régen úgy gondoltuk, hogy a modern technológia nem léphet be a szülői élet mindennapjaiba.
Nem ilyen vendégeket vár az ember.
A rendőrök hiába kérték, nem igazolta magát a férfi.
Manapság online megjelenés nélkül nem igazán tud talpon maradni egy vállalkozás. Az internetes jelenlét egyszerre hatalmas lehetőség és veszélyforrás is: ha jól csináljuk, rengeteg emberhez eljuthat a termékünk vagy szolgáltatásunk, ám egy rossz stratégiával örökké a konkurensek árnyékába szorulhatunk.
A bőrápolási rutinok egyik kedvelt összetevője, a hialuronsav, nemcsak a nedvességmegtartásért felelős, de a bőrt is feszesebbé teszi. Tehát miért ennyire népszerű az arcápolásban? Nem csoda, hogy sok bőrápolási termékben megtalálható ez a hatásos anyag. Derítsük ki, milyen előnyei vannak, és hogyan lehet hatékonyan alkalmazni az arcbőrön!
Kőszeg, Sárvár, Celldömölk, Vasvár, Körmend és Szombathely az állomások között.
Szombaton lesz az országos csúsztatás.
Borsi Róbert tette fel a kérdést Pintér Bencének.