Az indiai Invento Robotics robotját, a Mitrát már 2017-ben bemutatták, akkor még az Egyesült Államok elnökének, Donlad Trumpnak a lánya is beszélgetett a robottal. Mitrának viszont a koronavírus-járványig várnia kellett arra, hogy igazi munkát kapjon, most viszont az indiai kórházakban vetik be az elektromos gondozót.
A robotot a készítők eredetileg idősotthonokban akarták csatasorba állítani, de a koronavírus megjelenése felgyorsította a fejlődést, így Mitra beköltözhetett a kórházakba is. A robot többek között abban segíti a doktorokat és az ápolókat, hogy felméri a betegek vérnyomását, vagy a lázát, de a beépített kamerájának és monitorjának köszönhetően még online vizsgálatokat is futtathatnak a segíségével, írja a Guardian.
Mitrából még egyelőre nincs túl sok, 10 ezer egészségügyi dolgozóra jut nagyjából három. A kórházakban viszont örülnek a jelenlétüknek, hiszen a segítségével minimalizálhatják az érintkezést a koronavírusos betegekkel, tovább csökkentve a fertőzésveszélyt.
Indiában az elmúlt években hatalmasat ugrott a robotok iránti kereslet, egyre több iparágban vetik be az automatizált munkaerőt. A robotokat eddig a vendéglátásban alkalmazták a legtöbbet, de ma már olyan munkákat is ellátnak, mint a csatornatisztítás, amit eddig emberek végeztek. A munkát viszont nem csak a szagok tették kellemetlenné, az elmúlt években rengetegen haltak meg munkahelyi balesetekben.
A robotok viszont már a járvány előtt is megjelentek az egészségügyi intézményekben, ahol a szakértők arra használták őket, hogy olyan operációket végezzenek el, amelyek sikeres végrehajtásához mérnöki precízió volt szükséges. Később aztán arra használták őket, hogy fertőtlenítsék a kórházak folyosóit, végül megjelent Mitra is, a robot beteggondozó.
Mitra megjelenésének viszont nem mindenki örül, sokan ugyanis attól tartanak, hogy az automatizált munkaerő miatt kevesebb lesz az állások száma. A robotok használatához pedig még erős wifi jelre is szükség van, amit nem tudnak minden kórházban biztosítani. A vonakodás ellenére viszont a szakértők szerint a következő években tovább nő majd a robotok iránti kereslet, 2025-re akár 20 százalékkal több ilyen szerkezetet gyárthatnak majd Indiában, mint jelenleg.