Idén a vírus törölte a vidám sorkatona-napokat

ugytudjuk.hu 2020-06-07 16:10:00
De miért volt fontos a lokátoros laktanya?

Évek óta megrendezi a molnaszecsődi önkormányzat a Laktanya Napokat. A zenés műsoron túl alkalmi műszer, rádió-elektronikai kiállítást nyitnak a helyszínen. A bejárás után pedig megkóstolhatják a látogatók a gulyáságyú remekét, a sörétet. Ami nem más, mint tarhonyás hús.

Évente ilyentájt nyíltak a laktanya kapui, hogy az egykor itt szolgálók emlékezhessenek az egykori, éppenséggel nem mindig vidám hónapokra, évekre. Idén viszont a járvány miatt törölték a programot, így az szépszámú érdeklődő réteg élmény-kibeszélése is kútba esett. De hát nincs mese, a szabály az szabály.

Ez utóbbit milliószor hallhatták a bakák az 1970-es évek elejétől az akkor korszerűnek számító bázison. Meg ennek durvább változatát, „a parancsot ...ni  nem szabad, mert csak szaporodik” és más, hasonlóan filozofikus gondolatokat. Az MN 6617 sorszámú bázis, amely a Varsói Szerződés kiemelt harckészültségű lokátor állomásként üzemelt, kétszáz sorkatonával és több tucat tiszttel látta el a szolgálatot.

– A katafai volt a szecsődi laktanya elődje, jó hely lehetett, mert a kantinban mértek sört. Szecsődön ez már csak álom volt – mondta el a nyugdíjas László, egykori sorkatona. Aki elsőként szervezett civil találkozót. Ennek már csaknem 30 éve.  – Eleinte emléktárgyakat, például leszerelő zászlókat gyűjtöttünk, majd a kocsmában poharaztunk. Az elsőre sokan jöttek, a másodikra fele annyian, a harmadikon csak szervezők voltak – feladtuk. Akkor még nem ment a retró.

Most viszont már nagyon is. Időközben a helyi önkormányzat vette át a szervezést, profi programokkal, közte koncertekkel, így fokozatosan nőtt a látogatottság. Egyre több fiatal érkezik a már nagypapa korú, egykori katonákkal. Rácsodálkoztak a betonbunkerekre, az elhagyott lokátoros dombokra, a fűvel benőtt utakra, a lassan szétmálló épületekre, körletekre. Egyre több a fa, nyomul a bozót. Ösvényt kell már vágni benne, ha látni akarják a távolabbi géptermeket.



De miért volt fontos ez laktanya?  A hetvenes években hazánk a Varsói Szerződés (VSZ) oszlopos tagjaként mindent megtett a NATO ármánykodása ellene (kicsit más lett mára a szitu). Az ide telepített radarokkal figyelték a nyugati légteret. A kihelyezett műszerekből állandóan jelentettek a helyi harcállás központnak (HÁP). Ha ellenséges vadászgépeket észleltek a nyugati határ közelében, akkor a HÁP leadta a drótot a budapesti Sziklának, onnét pedig a szovjet operatív törzsnek. Ha úgy ítélték meg, Pápáról MIG 27-es vadászokat emeltek fel és megindult a légi fogócska.

László, aki szakaszvezetőként szerelt le, nem vidám dolgokról is beszámolt. – Zárt közösségben éltünk, az újoncokat kopaszoknak, kopároknak gúnyolták a leszerelés előtt állók, akik magukat öregharcsaként határozták meg. Sok volt a konfliktus, főleg akkor, amikor egyre több diplomás vonultattak Szecsődre. Az ott lévő öregkatonák egy része viszont alacsony iskolázottságú volt. A tisztek között is számos konfliktust okozott a szellemi különbség. A főiskolát járt fiatalok nem találtak hangot a pártiskolán edződöttekkel, akik a fő tisztségeket betöltötték. Parancsnok az lehetett, aki párthű volt, csak a megbízhatóság számított.

Az országban hat olyan lokátor állomás működött, mint a szecsődi. Valamennyi tényleges szovjet irányítás alatt állt, a látszat ellenére. Ekkoriban a Magyar Néphadsereg (MN) teljes létszáma elérte a 150 ezer főt. A kötelező, sorkatonai szolgálati idő 2 év volt, ezt 1976 után fokozatosan csökkentették.

Legelőször éppen Molnaszecsődön, talán a diplomások magas száma és az éleződő konfliktusok miatt. Volt, akinek már kitelt a centi és volt, aki még nem is vágta, úgy szerelt le: a 16-24 hónap között szolgáló diplomások egyetlen nap alatt civil ruhát húzhattak 1976 nyarán. Az „öregharcsák" azonban még úszkálhattak kicsit, ráhúztak, 27 hónapig maradtak a 24 helyett. Sokan élték ezt meg egyfajta elégtételként.

A laktanya hasznosítása évek óta felemás, használják bérleményként, mezőgazdasági célokra, de harci játékok terepéül is szolgál.  A szervezők remélik, jövőre lesznek laktanya napok, akkor majd dupla söréttel várják az érdeklődőket.

Szólj hozzá!

Hasznos tippek egyetemistáknak: használt könyvekből is lehet tanulni!

Az egyetemi lét sok kiadással jár – bár nem mindenki fizetős szakokon tanul, azért a lakhatás, az utazás és a szórakozás sok pénzt felemészt. És bár a könyvtárakban ingyenesen hozzájuthatunk a szakirodalomhoz, ez nem mindig elérhető opció.

Az okostelefonok milyen hatással vannak a lelki egészségünkre?

Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.

Orrot törtek a sárvári "lomis" piacon

Vádat emeltek a verekedővel szemben.

Borult, ködös idő várható a hétvégén

Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.

Itt vannak a győri Magyar Kultúra Hét programjai

Január 20–26 között rendezik a rangos eseményt.

Mínusz 783 millió forint a Győr-Szol Zrt. harmadik negyedéves mérlege

Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.

Emlékszel milyen volt 2006-ban a Papsziban?

Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.

Továbbra sincs új elnöke a Haladás VSE-nek

Hamarosan újra összehívják a küldötteket.

A Győri Audi ETO 2027-ig meghosszabbította Per Johansson vezetőedző szerződését

A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.

200 ezer forint Győrben az átlag albérletár

Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.

Akár börtönbüntetésre is ítélhetik Homlok Zsoltot

Kartellezés miatt jelentették fel a cégvezetőt.

Hétvégi ház égett Szombathelyen

A tűzoltók két vízsugárral fékezték meg a lángokat.

15 milliárd forintot vonnak el idén Győrtől

12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.

Fedezd fel a Lego City világát

Építsd meg álmaid városát!