A mozgalom 1919-ben New Yorkból indult első generációs értelmiségi hölgyek összefogásából. Céljuk annak elismertetése volt, hogy a női jogok emberi jogok. Minden lány kaphasson lehetőséget képességeinek fejlesztésére, az emberhez méltó, erőszakmentes életre, szülessen a világ bármely részében.
- Klubunk 1991. január 10-én nyert felvételt a hivatalos nemzetközi szervezetbe. Köszönjük alapító tagjainknak azóta is tartó áldozatos munkáját. Mák Károlyné Márta, Pethő Józsefné Pungor Zsuzsanna és Takátsné Tenki Mária önkéntes vállalása töretlen. A klub fennállása és működése olyan remek nőknek köszönhető, akik példaként szolgálnak számomra - ezt már Mészáros Réka, a szombathelyi klub elnöke mesélte az Ugytudjuknak.
Gondolom, sokan vannak, akik tettek a közösségért, vagy éppen közösséggel ügyek felkarolásában. Ha már a jubileum kapcsán beszélgetünk, elmondanád, kik ezek a jobbára „névtelen” hősök?
Remélem, senkit sem hagyok ki, mert tényleg sokan vannak.
A sort Pallósiné Toldi Márta alelnökünkkel kezdeném, akinek igényes és professzionális munkája több szinten és területen megmutatkozott az évek során. Kiváló szakember, saját fejlesztésű erőszakellenes érzékenyítő programja van. „Az erőszak bennünk van?” című rendhagyó órával rendszeresen látogat iskolákat. Pontosabban látogatott, mert most a koronavírus-járvány miatt novembertől szüneteltetjük ezt a projektet.
Aztán hálás vagyok Somogyi Miklósné Ilinek, hogy vállalkozása mellett a Zonta Alapítvány a Mozgássérült Gyermekekért elnöki teendőit kiválóan ellátja és képviseli a gyerekek ügyét. Klubunkat mindig képviseli a világtalálkozókon.
Pócz Gáborné Mária a Fiatal Nők a Közéletben (YWPA) pályázat kezdeményezője és gondozója. A pályázaton 16-19 év közötti lányok vehetnek részt, iskolában, egyesületben vagy más szervezetben végzett, közösséget szolgáló gyakorlatuk angol nyelvű bemutatásával. Jelenleg is lehet pályázni fiatal hölgyeknek a pénzdíjas elismerésre!
Lakos Józsefné Ildikó a titkárunk, rengeteg munkája mellett mindig számíthatunk rá, csupaszív embernek ismertem meg, aktív tagja kis közösségünknek. Klubunkat Iliikével együtt képviselik a nemzetközi Zonta-találkozókon.
Tancsics Flóriánné Liza a kincstárnokunk. Pontos és precíz, pénzügyi szakemberként erősíti csapatunkat, segít elboldogulni a pályázatok világában.
Asbóth Erzsébet és Pörczi Jánosné Jutka lelkes résztvevője aktív sportos programjainknak. Például a Ság-hegyi túra, a nordic walking tanfolyam, vagy a “Frauenlauf” hagyományokkal rendelkező futóprogram Bécsben. Szervezetünk együttes tárlatlátogatást is tesz. Mindenben számíthatunk társainkra.
Horváthné Kocsis Henrietta példamutató minden hölgy számára. Sikeres vállalkozásai, doktori disszertációja és nem utolsó sorban a családja mellett mindig jut ideje és ötlete a Zontára. Lendületet hoz a csapatba.
Ahogy hallgatlak, ez egy igazán jó közösség. Szinte bánom, hogy nem vagyok nő, hogy csatlakozzak hozzátok. Mekkora a csapat?
Új tagokkal bővültünk, jelenleg 17 lelkes nő alkotja a Zonta Club Szombathely csapatát és vállaltunk önkéntes, politikamentes szerepet a nők megsegítésére. Rendszeresen csatlakozunk a Zonta International “Zonta says no”, azaz A nők elleni erőszak felszámolásának világnapjához, akciónapjához kampányainkkal.
Elnökséged egy ciklusa két évre szól, mik a terveid?
2020 és 2022 között töltöm be a Zonta Club Szombathely elnöki posztját, nem szövök világmegváltó terveket, de hiszek abban, hogy kis közösségünk helyi szinten a jóra inspirál. Környezetünkre figyelve segítünk bajba jutott társainkon. A pandémia minket is lelassulásra és életünk átszervezésére késztetett.
A nagysikerű Adventi hangversenyünk és a Rózsa-napi bálunk idén sajnos elmarad. Klubestjeinket online tartjuk, Facebookon, a honlapunkon és Instagramon próbáljuk felhívni a figyelmet inspiráló dolgokra, valamint segítő szervezetek munkájára. Tevékenységeinkkel továbbra is támogatjuk a rászorulókat.
De egy új partnerünket is szeretném bemutatni: a szombathelyi Áldozatsegítő Központot, melynek létrejöttében klubtársunk, Takátsné Tenki Mária is tevékeny szerepet játszott. Kámán-Németh Martina koordinátor vezetésével felkészült szakemberekkel (szociális munkás, jogász és pszichológus) a bűncselekmény vagy szabálysértés áldozatává vált személyek számára komplex, személyre szabott érzelmi és/vagy gyakorlati segítséget tudunk nyújtani. Az alacsonyküszöbű szolgáltatás ingyenes, beutaló nélkül, anonim módon igénybe vehető. Azonban, ha teljes körű segítségnyújtásra lenne valakinek szüksége, akkor elkerülhetetlen a személyazonosság felvállalása.
Össze lehet egyáltalán foglalni egy mondatban mindazt, amiről beszéltünk?
Talán a mottónkkal: Arra törekszünk, hogy a jóra inspiráljunk!