Mi is beszámoltunk róla, hogy a Pest megyei Gödhöz hasonlóan más településektől is elvenné az iparűzési adó bevételét az állam. Egyszerűen fogalmazva a nagyobb vállalatok által a városoknak fizetett adót a megyék kapnák meg: így például Szombathely is rengeteg bevételtől esne el.
A javaslatot Semjén Zsolt, a KDNP elnöke keddről szerdára virradó éjjel nyújtotta be.
Az ATV-n futó Egyenes Beszéd c. műsor vendége Nemény András (Éljen Szombathely!) polgármester volt, akit arról kérdeztek, ez pontosan hogyan érintené a várost.
Ellehetetlenülnek az önkormányzatok a források elvétele miatt?
Az Egyenes Beszéd vendége Nemény András polgármester, Szombathely, MSZP.
Én mondjuk már számítottam erre, hogy közeledni fog
- kezdte a beszélgetést Nemény.
A szombathelyi városvezető azt mondta, a város érintett lehet egy ilyen helyzetben, ezért elkezdték az ezzel kapcsolatos számításokat is.
Nálunk folyamatban van egy 23 és fél milliárdos beruházás is. Azért tudom mondani, hogy milyen fájdalmas ez, mert én látom, hogy mennyi munka volt ebbe, már az önkormányzati részről, és a cég részéről is.
Nemény szerint egy ilyen esetben utakat és csatornákat is építenek, és ha az állam egy tollvonással azt rendeli el, hogy ezek a területek nem a városhoz, hanem a megyéhez kerülnek, akkor onnantól ezek a kötelezettségek is át fognak szállni. Azonban a megyék vezetésében az ilyen beruházásokhoz semmilyen kompetenciával nem rendelkeznek.
A gyárnak a német tulajdonosai biztosan összevonják a szemöldöküket, amikor látják, hogy előáll egy ilyen helyzet.
Arra a kérdésre, hogy egy vállalat inkább egy kormány, vagy inkább egy város mellett köteleződik-e el, Nemény azt válaszolta, szerinte mindkettő igazán fontos.
Szombathely polgármestere szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy a megyék jól tudnák kezelni a fennálló helyzetet. Mint mondta, az ő feladatuk eddig teljesen más volt, nincsenek sem embereik, sem ismereteik arra, hogyan kell egy beruházást végigvinni.
Nemény szerint egészen biztosan Alkotmánybírósághoz fordul Szombathely vezetése, ha előáll ez a helyzet.
A vasi megyeszékhelyen 4 milliárd forint feletti hiánnyal számolnak a vírus és az arra hozott intézkedések miatt, de ebben még nincsen benne az a 400 millió forintnyi gyorssegély keret, amivel a munkájukat elvesztőket támogatják Szombathelyen.
Ha a gödi modellt nálunk is bevezeti az állam, akkor ebben a formájában nem tudjuk tovább menedzselni a várost, ami azt jelenti a szombathelyiek számára, hogy nem lesz sporttámogatás, nem lesz kultúra támogatás; csak a kötelező feladatokat tudjuk vinni. Ez pedig más minőségű életet jelentene Szombathelyen.
Címlapképünk: ATV
Forrás: ATV