Nemrég egy közleményt juttatott el szerkesztőségünkhöz György István Péter, az Éljen Szombathely! képviselőjelöltje, amit változtatás nélkül közlünk:
Lassan elfogynak a szelektív hulladékgyűjtő szigetek Szombathelyen
Ez lehet a jó megoldás? Bizonyára nem.
Az elmúlt években sokan észrevehették, hogy a megszokott helyekről, egyik napról a másikra, „eltűnnek” a szelektív hulladékgyűjtő konténerek. Kihelyezték a „zárva” táblát. A gyűjtőhelyből lesz egy parkoló, vagy üresen áll és emlékezik a múltra.
Nyilvánvaló, hogy nagyobb odafigyeléssel, kihelyezett kamerával a rendetlenkedők nem kívánatos ténykedése visszaszorítható lenne. Néhány tettenérés, egy komoly összegű pénzbüntetés segíthetne ebben. A tapasztalatok szerint a szelektív hulladékgyűjtő szigeteket nem felszámolni kellene, hanem bővíteni a szelektíven gyűjtött hulladékok körét, vagy a szigetenként jellemző hulladéknak még több gyűjtőedényt kellene kihelyezni. Erre a környező országokban vannak jól bevált módszerek. Nem szégyen másoktól tanulni! További jó módszer lehet, ha a betétdíjakat olyan szinten határoznak meg, aminek már van értelme, hogy a boltok, áruházak gyűjtőpontjaira az emberek visszavigyék a hasznos hulladékot. Jobb ez a látvány a gyerekeknek? Egyértelműen nem! Úgy tűnik a szelektív hulladékgyűjtő szigetek körüli ellentmondás nem oldódott meg Szombathelyen. A labda az önkormányzat illetékes osztályánál pattog, hogy végre megtalálja a megnyugtató megoldást. Szombathely, 2019.09.28.
Az egyetemi lét sok kiadással jár – bár nem mindenki fizetős szakokon tanul, azért a lakhatás, az utazás és a szórakozás sok pénzt felemészt. És bár a könyvtárakban ingyenesen hozzájuthatunk a szakirodalomhoz, ez nem mindig elérhető opció.
A rendőrség fokozott óvatosságot kér a közlekedőktől.
Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.
Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.
Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.
Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.
A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.
Mutatjuk a részleteket.
Helyi szavazás dönt a terület sorsáról.
Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.
12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.
A felszámolásnak van további negatív következménye. A legközelebb eső és még működő gyűjtőpontokon pillanatok alatt megtelnek a konténerek és hamarosan óriási kupacokban, zsákokban megjelenik a hulladék, a szemét is a gyűjtőedények mellett. Gyakorta veszélyes hulladék, egyéb kütyü is lerakásra kerül a gyűjtőhelyeknél. Megtudtuk, hogy a SZOMHULL a szerződésnek megfelelően az egyéb hulladékot külön térítés ellenében szállítja el. Ez többletköltséget jelent a városnak. A megszüntetés egyik indoka ez lehet. A másik érv, ami a szelektív hulladék szigetek felszámolásához vezet, hogy a gyakorta rendetlen környezet látványa rossz hatással van a gyerekekre, negatívan hat az emberekre. Ebben is van igazság. Azt is hallottuk, hogy a korábbi zsákos szelektív gyűjtés is bizonyos helyeken megszűnt. Marad a mindent elnyelő konténer, vagy egyeseknek a közeli erdő, mező, vagy saját költségen megkeressük a legközelebbi áruházat, vagy épp még működő szelektív hulladékgyűjtő szigetet.
Ami szomorú, hogy a helyzet a szelektív hulladékgyűjtő szigetek megszüntetését követően még rosszabb lett. Ami azt igazolja, hogy a megnyugtató megoldás nem született meg. Most a fotón látható módon gyűjtik „szelektíven” a hulladékot nagyon sok helyen. Egy szombathelyi óvoda mögötti felszámolt szelektív hulladékgyűjtő sziget ma így fest.
György István Péter
Éljen Szombathely!
1.vk. képviselőjelölt Szólj hozzá!