Őrizetbe vett a lengyel határőrség tizennyolc Greenpeace-aktivistát keddre virradó éjjel Gdanskban, amiért megakadályozták egy mozambiki szenet szállító hajó kikötését - közölték a lengyel hatóságok.
A határőrség közleménye szerint éjfél körül hajtottak végre beavatkozást a Greenpeace környezetvédő szervezet Rainbow Warrior nevű vitorlás hajóján, és 18 aktivistát kihallgatásra vittek el a határőrség helyi kirendeltségére. A Greenpeace sajtóközleménye szerint "álarcos, gépfegyveres határőrök betörtek" a vitorlásra.
A határőrség szerint a Greenpeace-aktivisták hétfőn, néhány órával a beavatkozás előtt három csónakban megközelítették a gdanski kikötőbe tartó, az afrikai Mozambikból szenet szállító hajót, hatásos kísérletet téve kikötésének megakadályozására, közben pedig nem reagáltak a határőrség felszólításaira.
A Greenpeace képviselőinek sajtónyilatkozatai szerint a tiltakozás során "Stop szén" feliratot festettek a szénszállítóra. Az aktivisták békésnek minősítették akciójukat, amelynek célja szerintük az volt, hogy felhívják a lengyel kormány figyelmét a klímavédelmi intézkedések szükségességére. Azt szorgalmazták, hogy 2030-ig tegyék szénmentessé a lengyel energiaellátást. Egyúttal tiltakoztak a növekvő lengyelországi szénbehozatal ellen is.
A biznesalert.pl lengyel gazdasági hírportál szerint a mozambiki kőszenet nem energiatermelés céljára, hanem az acélgyártás segédanyagaként importálják Lengyelországba.
Lengyelországban az utóbbi években részben leállították a szénkitermelést, a gazdaság szénszükségleteinek mintegy negyedét ezért jelenleg behozatalból fedezik. Az import többsége Oroszországból származik, de importálnak szenet az Egyesült Államokból, Kolumbiából és Mozambikból is.
A tavaly bejelentett energiapolitikai kormánystratégia szerint Lengyelország a jelenlegi 80 százalékról 2040-re 30 százalék alá csökkenti a szénalapú energia részesedését az energiapalettán, emellett az üzemek korszerűsítésével csökkentik a szén-dioxid (CO2) kibocsátását, és intézkedéseket tesznek a kibocsátott CO2 megkötésére vagy környezetbarát felhasználására. (MTI)