Magyarország egyébként sem túl erős az akadálymentesítésben, az viszont mégis extrém, hogy a Széchenyi Fürdő és Uszoda épületben működő Nappali Kórház, amely mozgásszervi megbetegedésekre szakosodott, sem akadálymentes. A Széchenyi Gyógyfürdő honlapján megtalálhatóak a különböző fizikoterápiás kezelések: víz alatti gyógytorna, orvosi gyógymasszázs, súlyfürdő, stb., alatta pedig mindegyik kezeléstípusnál ott szerepel, hogy milyen mozgásszervi megbetegedésen segít. Az ortopédusok, reumatológusok ide utalják be betegeiket kezelésekre, de ha valakinek kerekesszéke van, (ami nem túl ritka a mozgásszervi megbetegedéseknél) akkor jobb, ha egy másik fürdőt vagy intézményt választ. Akadálymentesítési törekvés ugyan van a Széchenyi részéről, két bejárathoz is emelőket szereltek fel, csakhogy évek óta nem használják őket vagy nem működnek.
Egy 66 éves mozgáskorlátozott nőt kísérnek el az Abcúg munkatársai vízi gyógytornára, ahova lassan már 25 éve jár, de mióta több gerincsérv miatt megműtötték, nehézzé vált a Nappali Kórházba való bejutása. Erzsébet (a riportalany nevét kérésére megváltoztatták) kisebb távokat nehézkesen, de segédeszköz nélkül is meg tud tenni, nagyobb távokon viszont járókerettel vagy elektromos motorbiciklivel tud csak közlekedni. A nőnek TB alapon jár a gyógytorna és egyéb kezelések a fürdőben, mint például a gyógymasszázs, azonban még így is 33 ezer forintot fizet 15 kezelésért a fürdőnek.
Erzsébet kérésére nem a fürdőnél közvetlenül találkoztak, hanem kicsit távolabb, hogy meg tudja mutatni már maga az épület megközelítése sem egyszerű. A fürdő főbejáratánál ugyan van kijelölve mozgássérült parkoló, de ha valaki autó nélkül érkezik, kerekesszékkel, akkor csak hosszas fejtörés árán lehet az épület közelébe férkőzni. A gyógyfürdőt körülvevő parkoló padkája helyenként akár 20 centiméter is lehet, ezért az úttesten haladnak, kátyúk között szlalomozva, és próbálják megtalálni, hogy hol van annyira megsüllyedve a padkakő, hogy Erzsébet lendületből fel tudjon hajtani elektromos motorbiciklijével. Több percig tartó keresgélés után találnak csak ilyet, de a hatalmas zöttyenés fájdalmas Erzsébet gerincének, amit derekánál több szegecs tart össze.
Tíz percnyi kerülgetés árán jut el az Abcúg így a Nappali Kórház bejáratához, ami az épület jobb oldalán található. Régi, fehér táblán ott virít: Fizikoterápiás osztály. A kétszárnyú ajtóhoz egy 12 fokból álló, hosszú lépcsősor vezet fel, ami középen egy korláttal van elválasztva. Erre a korlátra szerelték fel a sínt, amin az emelő közlekedik, vagyis közlekedne, ha nem állna most is egy pókhálókkal beszőtt ponyvával letakarva a lépcső tetején. Az épület hátsó bejáratánál is van egy ilyen emelő, szintén letakarva.
A komplex fizikoterápiás részleg a fürdőnél. / Fotó: Hajdú D. András
A rozsdából ítélve nem tegnap használták utoljára, Erzsébet, aki rendszeresen látogatja a kórházat, már 10 éve nem látta működni. Úgy tudja, hogy eleinte azért nem működött, mert elromlott, most pedig ugyan már megjavították, de nincs, aki kezelje. Az emelőt nem használhatja önállóan egy kerekesszékes, mert először le kell nyitni a rámpát, amire felparkol, majd egy plusz személy távirányító segítségével indítja el a sínen az emelőt. Ezt az igényt még jelezni is nehéz, ugyanis csak az épület belsejében, az ajtótól nagyjából öt méterre van a recepciós pult, ahonnan nem is lehet látni, hogy ki érkezett a lépcső aljához.
Az ominózus kerekesszékes feljárat. / Fotó: Hajdú D. András
Míg az Abcúg és Erzsébet állnak a lépcső alján és tanakodnak, egy dolgozó jön ki az ajtón, de nem azért, mert meglátta őket, csak cigizni akart. Megkérdezik tőle, hogy lehet-e használni az emelőt, azt mondja, hogy ő nem tud róla, fél éve dolgozik itt, de még nem látta használatban a gépet. Azt is hozzáteszi, hogy szerinte nincs rá igény, mire Erzsébet elmesél egy történetet arról, hogy egyszer egy nő járókerettel állt itt és nem tudott bejutni, mire az ápoló csak kérdőn megvonja a vállát.
Erzsébet ugyan fel tudna itt kapaszkodni, de motoros székét nem meri az épületen kívül hagyni, mert egyszer majdnem ellopták, ezért a kórház igazgatójától engedélyt kért arra, hogy az épületen belül rakhassa le járművét. A motorbiciklivel azonban csak az épület főbejárata felől lehet bejutni, amihez előbb újabb padkákat, bukkanókat és huppanókat kell leküzdeni. A főbejáraton viszonylag egyszerű a bejutás, mert lépcső helyett, két hosszú, oldalsó rámpán lehet feljutni, tehát a fürdőnek ez a bejárata akadálymentes. Csakhogy ha innen közelítve, vagyis az épületen belülről szeretnének eljutni a Nappali Kórházba, akkor egy újabb 12 fokos lépcsősorba futnak, ahol már emelő sincs.
“A rozsdából ítélve nem tegnap használták utoljára, Erzsébet, aki rendszeresen látogatja a kórházat, már 10 éve nem látta működni.” / Fotó: Hajdú D. András
Amíg eljutnak a Nappali Kórháznak ehhez a belső bejáratához, mindenfelé még most is zajló építkezéseket látnak. Erzsébet megjegyzi az Abcúg munkatársainak, hogy a fürdőt tíz éve folyamatosan felújítják, csak valahogy az akadálymentesítés marad ki mindig. Ugyanis a kórház belső bejárata még annyira sem akadálymentes, mint a másik. Újabb 12 fokos, magas lépcsősoron keresztül lehet feljutni az ajtóig, ahova Erzsébet két kézzel kapaszkodva, csak nehezen tud felmenni. Mikor felérnek, figyelmeztet, hogy még nincs vége, a kórház belsejében még másik két lépcsőn le kell menni. A fehér függönyökkel elválasztott masszőrágysoron keresztül valóban még kétszer 5 fokos lépcsőn kell legyalogolnak, aztán egy hosszabb folyosón, mire eljutnak oda, ahova kezdettől fogva szerettek volna: a recepcióra.
Itt ismét megkérdezik az ápolókat, hogy lehet-e használni az emelőt, ami kívülre van felszerelve. A nővérek szomorúan, de egyöntetűen ingatják a fejüket. Az Abcúg munkatársai megkérdezik, hogy miért nem, mire megvonják a vállukat, hogy nem tudják, majd viccelődve, Erzsébettel együtt nevetve hozzáteszik, hogy mert csak.
Erzsébet végül bejut a gyógytornára, az öltözőben kissé ironikus módon van egy öltöző kerekesszékeseknek kialakítva, noha ők már az ajtóig sem jutnak el.
Az Abcúg megkereste az Széchenyi Gyógyfürdő és Uszoda igazgatóságát is, hogy válaszoljanak arra a kérdésre, hogy miért nincs akadálymentesítve a mozgásszervi betegek számára létrehozott kórház, illetve miért nem használják az emelőket. A cikk megjelenéséig nem kaptak választ, amennyiben ez változna, a cikket frissítik.
Az épület egy másik, uszoda felőli bejárata. / Fotó: Hajdú D. András
(Fődi Kitti / Abcúg)
Szólj hozzá!
Az egyetemi lét sok kiadással jár – bár nem mindenki fizetős szakokon tanul, azért a lakhatás, az utazás és a szórakozás sok pénzt felemészt. És bár a könyvtárakban ingyenesen hozzájuthatunk a szakirodalomhoz, ez nem mindig elérhető opció.
A rendőrség fokozott óvatosságot kér a közlekedőktől.
Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.
Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.
Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.
Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.
A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.
Mutatjuk a részleteket.
Helyi szavazás dönt a terület sorsáról.
Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.
12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.