Néhány héttel ezelőtt sétája során arra lett figyelmes a Premontrei gimnázium egyik biológiatanára, hogy Szombathely észkai részén a Perint mentén átalakították a patak magas, különböző védett és fokozottan védett állatok fészkéül szolgáló partfalat.
“Az új lakópark mellett volt egy szép magas partfal, ahol gyurgyalagok és jégmadarak fészkeltek. Nem mellesleg, nagyon hangulatos kiszélesedése volt a pataknak és minden évben szép domolykókat adott a horgászoknak” - írta Facebook-bejegyzésében, ahol fotókat is mellékelt, alátámasztva, hogy milyen madarak is fészkelnek ezen a környéken.
Péter Kéri
Tegnap sikerült szembetalálkoznunk a Perint parton egy újabb példájával az átgondolatlan természetátalakításnak és természetkárosításnak. A Parti Kertészet mögötti szakaszon, az új lakópark mellett...
Felkeltette érdeklődésünket, hát utánanéztünk, mi is történt a Perint érintett szakaszán.
A Sorok-Perint vízfolyás vagyonkezelője a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság, így ők az illetékesek a partfal ügyében. Tájékoztatásuk szerint a Szombathelyi Szakaszmérnökség dolgozói tapasztalták, hogy a mederben található fák és egyéb növényzet, valamint a mögötte felgyülemlett torlaszok és a korábbi partszakadásból lecsúszott földanyag akadályozzák az érkező víz mederben történő lefolyását, szűkítették a kiépítési szelvény vízemésztő képességét.
Úgy ítélték meg, árvízvédelmi okokból haladéktalanul szükségessé vált beavatkozni ezen a 40 méteres szakaszon.
Tervek és engedélyek alapján III. fokú helyi vízkár-elhárítási készültség keretében alakították át a patakpartot.
A vízügyi igazgatóság szerint nem érintett természetvédelmi oltalom alatt álló területeket, illetve az átalakítás vegetációs időn kívül történt. Ezt egyébként a Vas Megyei Kormányhivatal Agrárügyi és Környezetvédelmi Főosztálya is megerősítette a vízügyi igazgatóságnak. A kormányhivatali tájékoztatás szerint védett természeti értékek veszélyeztetésére vagy károsítására utaló tények nem merültek fel.
A vízügy tapasztalatai szerint az ilyen mértékű beavatkozásokat a természet, az élővilág rövid időn belül újra birtokba veszi. Efelől nincsenek kétségeink,
kérdés, hogy azok az állatok, amik a magas partfal oldalába fészkeltek, most hol találnak új menedéket.
A Nyugat-Dunántúl dombvidéki jellege miatt időnként előfordulhatnak partszakadások a hirtelen lehullott nagy mennyiségű csapadékok hatására, ezt a vízügyi igazgatóság a szakaszmérnökségei felügyelik, de a lakossági bejelentéseket is kivizsgálják. Amennyiben a meder károsodása árvíz-, vagy helyi vízkárveszélyt jelent, az illetések hatóságok, illetve védett természeti értékek esetén a Nemzeti Park bevonásával végzik a beavatkozásokat.