Hivatalosan vasárnap hajnalban, éjjel 2-kor 3-ra kell „előretekerni” az órát, akkor kezdődik ugyanis a nyári időszámítás.
Az óraátállítás atyjának Benjamin Franklint, amerikai feltalálót és politikust tekintik. Ő volt az első, aki 1784-ben a Journal de Paris című lapban írt szatirikus esszében azt javasolta a franciáknak: kezdjék korábban a napjaikat, hogy spórolni tudjanak a gyertyával. Maga az óraátállítás először 1916-ban jelent meg az akkori Németországban és az Osztrák-Magyar Monarchiában, amit főként energiatakarékossági okokkal magyaráztak.
A téli úgymond az „eredeti” időszámítás, ehhez képest eltolva vezették be a nyárit, így a világosság idejére helyezve át a tevékenységeket, hogy csökkentsék a mesterséges világítás költségeit. Még ugyanabban az évben „csatlakozott hozzájuk” a Brit Birodalom és Franciaország is. Ugyanakkor több országban – mivel semmi gyakorlati hasznát nem látták – hamar ki is kopott a furcsa szokás. Legközelebb csak az 1970-es években, a kőolajválság idején lett megint népszerű az állítgatás.
Azóta számos mozgalom alakult világszerte, hogy bírálják az óraátállítást a kedvezőtlen élettani hatásai miatt. Többek között kiderült, hogy az új technológiáknak köszönhetően szinte semmi energia-megtakarítást nem lehet kimutatni, ellenben megzavarja az ember biológiai ritmusát.
Sőt, elsőre furának tűnhet, de a környezetre is káros lehet, ugyanis a nyári időszámítás alatt a csúcsforgalom ideje egybeesik a legerősebb napsütés óráival, ami erősíti a környezetszennyezés hatását. A mezőgazdaságban dolgozók szintén ellenezték a nyári időszámítást, mert a változás zavart okoz az állatok biológiai ritmusában is.
A világban egyébként jelenleg Kanada, az Egyesült Államok – néhány tagállam kivételével -, valamint Mexikó, Jordánia, Új-Zéland, Libanon, Izrael és Kuba alkalmazza a nyári időszámítást, Európán kívül. Viszont Marokkó kivételével ismeretlen Afrikában, valamint a Közel-Keletet leszámítva Ázsiában is.
Japánban az amerikai megszállók 1948-ban bevezették a nyári időszámítást, de a függetlenségét visszanyerő ország 1952-ben meg is szüntette. Kínában 1986-ban tettek kísérletet az óraátállításra, de mivel nem mutatták ki hasznosságát, így 1991 óta ismét csak egy időszámítás van az országban.
Oroszországban 2011-ben döntöttek úgy, hogy megvédik az oroszokat az óraátállítás káros hatásaitól, és a moszkvai idő szerint állandósították a nyári időszámítást; majd lakossági tiltakozások miatt áttértek a téli időszámításhoz.
Az uniós polgárok 80 százaléka támogatta az évente kétszer esedékes óraátállítás megszüntetését, ezért az Európai Parlament tavaly tavasszal döntött: eltörlik az állítgatást.
Nálunk az még nyitott kérdés, hogy a nyári vagy a téli időszámítás maradna meg, de korábbi felmérések szerint a nyári időszámítás megtartása szokott többséget kapni.