Diplomamunkáját is a földházakról írta, pedig akkoriban, a kilencvenes években még nem volt divatban a környezettudatos, zöldtetős építkezés. Alig kapott érte egy apró kettest, de építészmérnök lett, azóta pedig egyebek mellett igazságügyi és műszaki szakértő, díjak és címek, miniszteri és köztársasági elnöki elismerések, kitüntetések birtokosa. Vizsgáztatói igencsak meglepődnének azonban azon, hogy Kovács Gábor évtizedek után sem hagyott fel különös szenvedélyeivel – és ha nem is teljesen egy földházat, de egy különleges zöldtetős hobbit otthont varázsolt magának, most éppen Jákon.
Bámulatos fantáziával és kézügyességgel bír, annyi szent. Működőképes, fából kifaragott járműveivel jó pár éve elnyerte az első győri innovációs kiállítás közönségdíját is. Egyik fajárgánya stílusosan most is a háza előtt parkol, a cölöpkerítés bejárata előtt. Évekig a szombathelyi Weöres Színház aulájában állt, aztán került haza. Ezek a fából faragott, napelemes járművek azonban mostanában nem érdeklik – mesélte valahol beszélgetésünk legelején. Ha ideje engedi, inkább most éjjel-nappal ezen a házon dolgozik.
"Igazából mindegy volt melyik faluban, olyan üres telket kerestem, amely zsákutcában, és patakpart mellett található. Jákban az is megtetszett, hogy itt az ősrégi templom, egy szakrális tér közelében élhetek"
– említette, hozzáfűzve: két telket meg is vásárolt egyszerre, amelyeket egy patak szelt ketté. Mást nem is nagyon látott, 4 méteres gaz vette körül.
"Olyan hatalmas volt a gaz, hogy a telek közepén állt egy magasles, de nem tudtam róla, hogy itt van. Az őzek még tavaly is bejártak, ott vertek tanyát az almafám alatt"
– fogalmazott.
"Minden téglát én falaztam, azért is megy ilyen lassan az építkezés. Úgy látom, hogy még körülbelül 5-6 évre van szükségem ahhoz, hogy a végére érjek annak, amit ide megálmodtam. Most is falazok, a ház már nagyjából kész, de megyek hátrafelé. Készül a tavam, alakul a kerti sütöde. Egyelőre az udvarral még sehol sem állok, az majd csak később következik"
– summázta az építkezés folyamatát.
A ház nem pont vályog, szalma falai így néhol 40, néhol 60 centiméter vastagok, ahogy sikeredett. A falába, a téglák közé szalmabálát tett, Gábor állítása szerint ez a legjobb szigetelés. Egyenes falat ne is keressek – mondta nevetve, azt nem szereti. Nagyon kevés követ, üveget azért beépített, alsó vízszigetelése pedig gumialapú.
(24.hu/Pais H. Szilvia)