Csak az egyik vádlott ismerte el bűnösségét a szombathelyi Bolyai iskola melletti, halálos munkabaleset ügyében

ugytudjuk.hu 2020-06-25 15:48:00
Tavaly nyáron történt a tragédia, szeptemberben folytatódik a tárgyalás.

A Szombathelyi Járásbíróság előkészítő ülés tartott halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt indult ügyben.

A vádirati tényállás szerint tavaly nyáron egy szombathelyi gimnázium kerítése és egy parkoló közötti sétány területén földalatti szerelőcsatornában lévő távhővezeték hibaelhárítási munkáit végezték. A helyszínen jelen volt az I. r. vádlott, aki a hibaelhárítás gyakorlati kivitelezéséért felelős vezető volt, munkakörébe tartozott mind a meghibásodások javításának, mind a hibaelhárítási tevékenységek felügyelete, ellenőrzése. A II. r. vádlott munkagépkezelőként dolgozott, valamint jelen volt a fűtésszerelő, alkalmazott sértett is.

Elhunyt egy munkás, aki munkagödörbe esett a szombathelyi Bolyai iskola mellett

Alig fél órája, hogy riasztották a katasztrófavédőket azzal, hogy egy munkás beleesett a munkagödörbe Szombathelyen a Bolyai iskola mellett. A katasztrófavédők a gödörbe zuhant férfit egy speciális eszközzel emeleték ki. Időközben a mentők is megérkeztek a helyszínre, ahol ott van munkatársunk, Bonyhádi Zoltán is. Tőle tudjuk, hogy az újraélesztés jelenleg is tart.

Az I. r. vádlott a munkavégzés megkezdése előtt a jelenlévőknek ismertette az elvégzendő feladatokat, azaz, hogy a 2-2,5 méter mélyen lévő szerelőcsatornáról el kell távolítani a földet, majd az azon lévő beton fedlap felemelése után a hibás távhővezetéket meg kell javítani. Miután az I. r. vádlott kijelölte a munkagödör ásásának helyét, a II. r. vádlott egy árokásó-rakodógéppel megkezdte a fedlap feltárását, majd azt a munkagép segítségével a munkagödör rövidebb oldalának támasztotta. Azonban a hiba nem a felemelt fedlap alatt volt, ezért az I. r. vádlott újabb utasítást adott további szerelőcsatorna-szakasz feltárására. Ennek érdekében a II. r. vádlott átállt a munkagéppel a járdára. A beton fedlap részben a járda alatt helyezkedett el, ezért a II. r. vádlott a járda betonját feltörte, majd az ásási munkák elvégzése érdekében a munkagépet a tehermentesítő lábakkal rögzítette, kitalpalta. Ennek során a gép bal oldali stabilizáló karját a feltört betontörmelékre engedte, majd a fedlap feletti földréteget kiásta. Miután a második fedlap is láthatóvá vált, azt a II. r. vádlott a munkagép markoló kanalával felemelte, és a munkagödör iskola felőli oldalának támasztotta. Mivel a 293 cm x 142 cm x 12,5 cm nagyságú, és mintegy 1 tonna súlyú betonlapot kb. függőleges helyzetig lehetett felállítani, azt a II. r. vádlott a munkagép markoló kanalával támasztotta meg, a fedlapot így csak a munkagép kanala tartotta. Miután a hibás vízcső-szakaszt megtalálták, az I. r. vádlott utasítására a sértett és egy másik dolgozó lementek a munkagödörbe és megkezdték a hiba elhárítását. Ennek során az I. r. vádlott a helyszínről távozott, a javításhoz szükséges anyagért a telephelyre ment anélkül, hogy maga helyett munkairányítót jelölt volna ki. Közben a II. r. vádlott az árokásó-rakodógépet leállította, abból kiszállt, majd kis idő elteltével, anélkül, hogy meggyőződött volna arról, hogy a munkagödörben tartózkodik-e valaki - visszaült a munkagépbe, azt elindította. Ennek következtében a munkagép törmelékeken álló, bal oldali letalpaló lába kb. 42 cm-t oldalirányba megcsúszott, a beton fedlap pedig elveszítette addigi viszonylagos stabil helyzetét, megbillent és a szerelőaknában tartózkodó sértettre dőlt, aki a helyszínen életét vesztette.

A baleset azért következett be, mert az I. r. vádlott, mint a munkáltató képviseletében eljáró munkahelyi vezető eltűrte, hogy a beton fedlap súlyosan veszélyeztető módon, instabil állapotban legyen elhelyezve és tárolva a munkavégzés során, tudomásul vette, hogy a fedlap kitámasztása szabályszegő módon a munkagép kanalával történjen, továbbá a helyszínről való eltávozásakor nem gondoskodott a biztonságos munkavégzés személyi feltételeinek megvalósulásáról, azaz nem jelölt ki munkairányítót. A II. r. vádlott pedig a földmunkagépet nem rendeltetésszerűen használta, azaz a kanalát kitámasztásként alkalmazta, a gép talpalásakor a kitámasztó lábakat törmelékre helyezte, aminek következtében a munkagép el tudott billenni, továbbá nem győződött meg arról, hogy a gép veszélyes hatósugarában személyek nem tartózkodnak. Mindezen súlyos és halmozott foglalkozási szabályszegések közvetlen ok-okozati kapcsolatban állnak a bekövetkezett balesettel és a sértett halálával.

Az I. r. vádlott nem ismerte el bűnösségét, a II. r. vádlott igen, az ügyet szeptember 17-én folytatja a bíróság tanúk és szakértő meghallgatásával mindkettő vádlott vonatkozásában - olvasható a bíróság honlapján.

Szólj hozzá!

Önálló magyar teherautó gyártás lesz Győrben

Ezt Orbán Viktor jelentette be a DPK hatvani road showján.

Elhunyt Fenyő Miklós

A zenész 78 éves volt.

Helló hétvége, helló Győr, helló programok!

Ha nem akarsz otthon ülni, mutatjuk mit csinálj!

Hova utazzak télen, ahol meleg van? Egy utazási iroda útmutatója

Számtalan olyan ország létezik, ahol télen is verőfényes napsütés és meleg vár mindenkire.

Vas megyei település polgármestere is agitál a szombathelyi DPK gyűlésre

A jelentkezéseket most vasárnapig lehet leadni az önkormányzatnál.

Milyen hajformázó eszköz passzol hozzád?

A hajformázás terén ma már számos lehetőség áll rendelkezésünkre.

Jövő héten szombaton Szombathelyre érkezik a DPK Háborúellenes road-show

Információink szerint Orbán Viktor is a városba látogat.

Magyar Péter szerint megint a saját múltjába botlott bele a Fidesz, Orbán Anita támadásakor

A TISZA elnöke emlékeztet: ugyanazért kritizálnak most, amit Orbán Viktor maga is követelt 2008-ban.

30 százalékos rezsikedvezmény jár minden vezetékes energiát használó családnak

A kormány a rendkívüli januári hideg miatti többletfogyasztás terheit vállalja át, a kedvezmény gázra, áramra és távfűtésre is igénybe vehető.

Betöltetlen praxisok, idősödő orvosok - így néz ki a háziorvosi alapellátás Győr környékén

Hét üres praxis a Győr 02-es körzetben, miközben az orvosok jelentős része már 70 év feletti - a TISZA szerint ez már nem kezelhető félmegoldásokkal.

Eljárási hiba miatt újraindul az eltűnt villanyszerelők gyilkossági ügye Győrben

A helyi ítélőtábla megsemmisítette az életfogytiglanról szóló ítéletet, az ügy visszakerült elsőfokra.

Családi téli sport biztosítás – erre figyelj, hogy a síelés valóban gondtalan legyen

Ahogy az a hírekből is kitűnik, az időjárás Európa-szerte elkényezteti idén a havas sportok kedvelőit.

Győr környéki programok a hétvégére

Fafaragás, elvonulás, jótékonyság, miegymás. 

A szombathelyi önkormányzat saját pénzből építi meg a Markusovszky utcai gyalogátkelőhelyet

A polgármester és a három alpolgármester 1 millió forintot ad bele a költségekbe, ami 16 millió forintot tesz ki.

Hangosbemondón viszi vidékre Lázár mondatait a TISZA Párt

Magyar Péter szerint a kistelepüléseken élőknek is hallaniuk kell, mit mondott a miniszter a romákról.

Kátyúzás indult a Hecsei úti felüljárón Győrben -  de ez még nem a végleges megoldás

Az útkezelő 75 kátyút javít ki a felüljárón, a városvezetés azonban teljes rekonstrukcióban gondolkodik.

Elkészültek az M86-os, és M87-es utak kiviteli tervei

A tervek bemutatása az érintett településeken tavaly már elkezdődött.