Nagy figyelmet keltett a Frontsebészet című könyv. Műfaját tekintve igazi hibrid, ötvözi a zsúrnál-stílt a gazdasági szakelemzéssel, a politológiai eszmefuttatást a riporttal. Főhőse Bajnai Gordon volt miniszterelnök, aki 1 évig állt a kormányrúdnál.
Mégpedig a Magyar Köztársaság legnehezebb és egyben utolsó időszakában, a 2008-as válság legmélyebb gödrében, percekkel az államcsőd előtt. Ráadásul úgy, hogy a kormányra készülő ellenzék szüntelen támadja („Száztíz százalék Gyurcsány"), a közhivatalokban megindult az átállás, rendszeres a kibeszélés, a Simicska-sajtó (akkori) ontja a botrányokat. Ellenfele pedig nem más, mint a 2006-os vereség után nagyon is magára talált Orbán Viktor.
Szóval nincs könnyű dolga Bajnainak, ezt a könyv szerzői, Lakner Zoltán, Pungor András, Szabó Brigitta és Faragó József végig nyomatékosítják. Valóban nincs. A Gyurcsány Ferenc miniszterelnöktől szabadulni akaró szocialisták keresik az utódot, majd amikor főnökük tényleg lemond, hat-hét emberrel is tárgyalnak. De egyik sem az igazi. Kormányválság fenyeget, az oroszok betörnek a MOL-piacra, az OTP részvényei bedőlnek, megvillan az államcsőd is. Csaknem 2 millió deviza hiteles reszket, joggal. Elszabadul az árfolyam, sorra zárnak be az üzemek, megugrik a munkanélküliség.
Ebben a helyzetben a kormány nyugati barátokhoz fordul, ennek nyomán gigahitelt kap az ország, csaknem 20 milliárd eurót. A legrosszabb így elkerülhető, de az is kiderül: a Gyurcsány-kormány hitelessége oda. A könyv érzékletesen mutatja be a bomlás folyamatát, a hivatali és titkosszolgálati zavarokat (UD-Zrt ügy), a bizalomvesztést a piacokon és a társadalomban. Amikor Bajnaira rátalálnak – amúgy végig ott a szemük előtt – akkorra már a veszett fejsze nyele helyzet áll elő. Válságkezelésre kérik fel 2009-ben, miniszterelnöknek. - Akkor vállalom, ha ehhez lesz mozgásterem – mondja és csak 1 évre vállalja a kormányzást, havi 1 forint bérért.
Szinte azonnal rátámadnak a parlamentben és a sajtóban. Libás-gyilkosozzák, visszaüt. Perek sorozatát indítja és mind megnyeri. De addigra már ott rajta a hamis bélyeg. A hatalomra készülő Fidesz, vagy inkább vezetője megérzi: ha ez az ember sikeres, akkor oda a mesterterv, az ország más pályára állítása. Erősödnek a támadások, miközben kezelnie kell a válságot. Bajnai ebben tényleg jó: rövid idő alatt kormányával stabilizál, költségvetési lyukakat töm be és minimális hitelt hív le. Nyolc hónap után már az is látható, hogy az ország gazdasága növekszik. Jó hírek, de nem a Fidesznek. A hatalomra törő pártot ekkor nem az ország aktuális helyzete, hanem a hatalom megszerzése érdekli. Ezért is mantrázzák az idő előtti választásokat, de ez nem jön be.
A könyv révén bepillanthatunk a hatalomgyakorlás hétköznapjaiba. Így abba is, hogy milyen szánalmas és kisszerű emberek kerülhetnek magas pozíciókba. Bajnai egyik híres kijelentése is bekerült a könyvbe: „Ha valaki tizenötmillió forintot akar ellopni, akkor egymilliárdos döntést kell rosszul meghoznia. Így lesz az egyéni korrupciós ügyekből nemzetgazdasági kár". Az elmúlt évekre tekintve különös, mondhatni látnoki jelentésűek ezek sorok...
A Frontsebészet látlelet. Érzékelhetően Bajnai-párti, a szerzők szimpátiája egyértelmű. De amit leírnak, az önálló mozgással bír. Így ott lapul a kérdés: ki felel Orbánék kétharmadáért, mindazért, amit ez hozott? Hát a Gyurcsány-kormány, vágható rá, de a kép árnyaltabb. Gyurcsány Ferenc kormányzása – és valamennyi elődjéé – rossz minőségű volt, hatalmas államadósságot halmozott fel. Ezért is tehette majdnem tönkre az országot a válság (rajtunk kívül csak Izland járt hasonlóan egész Európában). Bajnai Gordon pedig, bármennyire is eltolja ezt magától, sikeres válság-menedzselésével megágyazott az ellenzéki sikernek. Mégpedig azért, mert nem szegte meg ígéretét, azaz nem vállalta el az akkor már sürgető felkéréseket a miniszterelnök-jelöltségre (ettől tartott leginkább Orbán). Hiba volt: ha vállalja, nagy valószínűséggel nincs kétharmados győzelme a Fidesznek.
Tehát ha összerakjuk a Frontsebészet néha átfedéses, de mindenképpen korhű szöveg-mozaikjait, akkor azt kell mondunk: Bajnai, a sikeres miniszterelnök nem ismerte fel sem az ország, sem önmaga stratégiai érdekeit. Így lett bábává a kétharmad bölcsőjénél.
Szólj hozzá!
Bár a bolondok napja tegnap volt, áprilisi tréfának sem lett volna utolsó, ahogy egy autós közlekedett Győrben.
Mutatjuk a részleteket!
A felmondási eljárást, az alkotmányos és a nemzetközi jogi kereteknek megfelelően, a kormány csütörtökön kezdeményezi.
Pintér Bence hosszú posztban osztotta meg gondolatait a pusztító betegséggel kapcsolatban.
A motoron rendszám és biztosítás sem volt.
Térdsérülése mellé vakbélgyulladást kapott. Aleksa Novakoviccal a szezon végéig szóló szerződést kötött a klub.
Völgyi Péter pedig a lányok szövetségi kapitánya maradt.
Hiába a minden eddiginél szigorúbb védekezés, a járvány terjed. Pedig még durrogtatást is bevetnek.
Fantomcégekhez szerződtettek közel kétezer munkavállalót.
Máshogy kívánnak emléket állítani a győri keksznek, a balettnek, és a textiliparnak.
A rendbontót vasárnap bilincsben vitték el.
Jön Farkasházi Réka és a Tintanyúl, zenél a Koprive, és a Zabszalma.
Az egyesület friss közleményében a szombathelyi önkormányzattól kér további anyagi támogatást, és átláthatóságot ígér.
"Kocsifutással" fizették ki a dolgozók bérét.
A Győri Művészeti és Fesztiválközpont agóniája kapcsán forrt fel a hangulat a Városháza Dísztermében.
Fának ütközött a kocsikkal.