Február közepén írtunk róla, hogy bár a szó szoros értelmében nem szűnik meg, erősen átstruktúrálják a kőszegi SOS gyermekfalut, ami azt jelenti, hogy 2020 elejétől már az új rendszer lép életbe az intézmény életében.
Röviden a lényeg annyi, hogy az SOS nemzetközi hálózata a világ több pontján működtet gyermekfalvak és a úgy érzik, hogy Magyarország már van annyira fejlett gazdaságilag, hogy a hazai forrásokra támaszkodva el tudja tartani a gyermekfalut. A nemzetközi szervezet pedig inkább tud egy harmadik világbeli, vagy ázsiai központra forrásokat átcsoportosítani.
Kőszegen ez olyan változást hoz, hogy a gyerekek külsős nevelőszülőkhöz kerülnek, a falu ingatlanjait pedig eladják, a központi épületet kivéve, ahol egy közösségi teret hoznak létre.
A magyarországi SOS falvak helyzete téma volt a Parlamentben is.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma egy írásban feltett kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a minisztérium 2019. február 18-án egyeztetést folytatott a nemzetközi és a magyarországi szervezet képviselőjével. A felek abban maradtak, hogy az EMMI és a gyermekfalu alapítványa még idén áttekinti az alapítvány gyermekvédelmi területen végezendő munkájának lehetőségeit.