Sir David Attenborough a Vadvédelmi Világalapítvánnyal (WWF) közösen adott ki egy kutatást, amiben azt írják, hogy 1970 és 2016 között 68 százalékkal csökkentek a vadon élő emlősök, madarak, halak, kétéltűek és a hüllők száma. A kutatás szerint viszont vannak olyan területek, ahol ennél is nagyobb a baj, Dél-Amerikában és a Karib-térségben például 98 százalékkal csökkent az állatok száma. Néhány faj különösen rosszul viselte az emberek terjeszkedését, míg a foglyok angliai egyedszáma 85 százalékkal csökkent.
Attenborough és a WWF egyfajta segélykiáltásként adták ki a kutatás eredményét, mind írják, ha nem teszünk eddig sosem látott mértékű lépéseket a pusztulás megállításának érdekében, akkor rengeteg állatfaj el is tűnhet a Földről, írja a Metro. A felmérésből az is kiderült, hogy néhány állat viszont egészen jól alkalmazkodott az emberekhez, az ő számaik még nőttek is az elmúlt 50 évben. Az állatvédők ebből arra következtettek, hogy még nem teljesen megfordíthatatlan a probléma, a megfelelő lépésekkel akár újból növekedhet a bajba jutott fajok egyedszáma.
Attenborough szerint meg kell változtatnunk a 21. századi életstílusunkat, mivel jelenleg 56 százalékkal többet használunk fel, mint amennyit a Föld hosszú távon biztosítani tud számunkra. Hogy érzékeltessék, mekkora a baj, a kutatásban leírták, hogy a kérgesteknős egyedszáma néhány területen 98 százalékkal esett vissza, de hasonló számokat produkáltak az afrikai elefántok a Közép-afrikai Köztársaság területén.
A kutatás kitért arra is, hogy a Föld olyan területeit, amelyeket nem takar jégtakaró, 75 százalékban megváltoztatták az emberek, amelynek következtében a világ vizes élőhelyeinek száma 90 százalékban esett vissza az 1700-as évek óta.
Attenborough szerint a legjobb megoldás az lenne, ha újragondoljuk, hogyan termeljük az emberiség számára az ételt. Az intenzív mezőgazdaság ugyanis borzalmas hatással van a természetre, főleg az Amazonas környékén, ahol teljes erdőket pusztítanak ki, hogy elég helyet csináljanak különböző ültetvényeknek. Eközben a túlhalászat felforgatja a tengerek ökoszisztémáját, teljes fajokat lehet elpusztítani azzal, ha észtelenül kifogjuk a legnagyobb rajokat.
A WWF vezetője, Tanya Steele azt mondja, a döntéseink középpontjában ezután a természetnek kell állnia, ha meg akarjuk fordítani a folyamatokat. Az országok már régóta tárgyalnak ezekről a lépésekről, a tervek már rég el is készültek, Steele szerint már csak meg kéne őket lépnünk.