A körmendi Kölcsey utcai általános iskola hosszú történetre és sikerekben gazdag időszakokra tekinthet vissza. Jelentős oktatási tényezővé lettek a kisvárosban, de a változások szele most őket is elérte.
A Kölcsey iskola 122 éves múlttal, megszámlálhatatlanul sok rendezvénnyel, jelentős városi eseményekkel büszkélkedhet. Bizonyos szempontból a helyi oktatás szimbólumává vált, patinás épületét és a benne folyó munkát az egymást követő kurzusok ismerték és méltányolták. Az újabb időkben is megtalálta helyét, élen járt az informatika meghonosításában, a matematika, a magyar nyelv és irodalom emelt szintű tanításában, a modernizációban. Vagyis a világi iskola eredményei nem lebecsülendők.
Az előzményekhez tartozik, hogy 2010 óta gyakorlatilag alapjaiban változtatták meg a közoktatás addigi szerkezetét az országban. Első lépcsőben az állam átvette az intézményeket az önkormányzatoktól. Ezután létre hozta a fenntartó szervezetet (KLIK), ami jóval több problémát termelt, mint amennyit megoldott. Viszont hozta az „elvárásokat", az oktatás egyre inkább belesimult az általános, sokak által „hazafiasságnak" nevezett trendbe. Mára úgy tűnik (lásd: az új NAT), hogy ez a hullám kikerülhetetlen.
A változások a fenntartás szintjén érték el a körmendi iskolát. Jelenleg a következő választás előtt állnak: vagy maradnak világiak állami fennhatóság alatt, vagy elfogadják az egyházi felajánlást és ebben a mezőben haladnak tovább. A felajánlást személyesen dr. Székely János megyéspüspök tette meg nemrég a városban, ahol a szülők kérdéseket is feltehettek. Információink szerint a vélemények megoszlottak.
Van, aki örülne a váltásnak, de vannak aggódók is. Az viszont sokak számára nyilvánvaló, hogy az önkormányzatoktól „kiprivatizált", az államhoz került iskolák nem éppen a stabilitás fellegvárai. Ráadásul egyre kevesebb a fenntartásra, fejlesztésre érkező összeg, gyors ütemben avulnak el az eszközök, bizonytalan a jövő, magas a pályát elhagyó tanárok száma.
Az egyházi fenntartású iskoláknál ellenben kiszámíthatóbbnak tűnik a jövő. Ez kiderült a tájékoztatón is, ahol elmondták: átvételről csak akkor lehet szó, ha a szülők legalább 50 százaléka támogatja az ajánlatot. Az viszont köztudott, hogy a szülők többsége hallgat a gyermekét tanító tanárra, így lélektanilag is bonyolult döntési mechanizmusról beszélhetünk.
Többen aggódnak amiatt is, hogy az átvételt követően „minden a vallásról szól majd, teljesen megváltozik az eddigi iskola". Az illetékesek ezt cáfolták, mondván: heti két hittanóra lenne, valamint évzáró és évnyitó szentmise, viszont a suli szellemiségét „átjárná a keresztény szemlélet". Többször is leszögezték, hogy az egyházi iskolába járó gyerektől – és szülőtől – pontosan annyit kérnek csak, mint egy hittanra járó gyermektől.
A Szombathelyi Egyházmegye tájékoztatóján az is elhangzott, hogy „ez a nyugat-magyarországi vidék az országban a legvallásosabb", mégis arányaiban kevés errefelé az egyházi iskola. Ezért is gondolták azt az egyházi vezetők, hogy hangsúlyosabb szerepet kellene vállalniuk a közoktatásban. Úgy, hogy az tovább gazdagítsa a város szellemi életét. Érthető, hogy a szülők és a tanárok aggódnak a változások miatt. Őket azzal nyugtatták, hogy az egyházi iskolák önállóbbak az államinál, így mozgásterük, alkalmazkodásuk is jobb és nagyobb.
A megnyugtató szavak bizonyára sokakat elértek, de találóan jegyezte meg az egyik szülő: a puding próbája az evés. Az az információ viszont sokat nyomhat a latban, miszerint az egyházhoz való kerüléssel megszűnne a körzetesítés, a városból bárki beírathatja a gyermekét az intézménybe. Ez akár a kialakult oktatási struktúrát is megváltoztathatja.
A végső döntésig már nem maradt sok idő, a váltásról március közepéig kell szavazniuk a szülőknek. Ha nincs meg az 50 százalék, akkor marad minden a régiben, ha megvan és plusz 1 fő, akkor új fejezet nyílhat a körmendi közoktatás történetében.
Szólj hozzá!
Az indoklás szerint a képviselő példaértékűen támogatta a mentők munkáját és fejlesztéseit.
Hat hónapnyi herce-hurca után újra lehet helyben intézni egy csomó mindent.
Időről időre helyet kapnak a hírekben olyan betegségek, állapotok, amelyek az adott ország lakosságának jelentős részét érintik.
A határozat egyelőre nem jogerős.
A képviselő kitiltotta a férfit a szociális bérlakásokból, emiatt akart rá kezet emelni.
A Fidesz vezetésének hamarosan döntenie kell, hogy ki ül be a Vas01-es választókerület megüresedett képviselői székébe.
Az Országgyűlés elnöke Fekete Dáviddal karöltve kampányolt Ukrajna ellen. (Véleménycikk következik.)
A hatóságok és a civil állatvédő szervezetek 102 kutyát és 32 további állatot mentettek ki két csöngei ingatlanról.
Roller, ruha, dohánybolt: az óvári férfi nem tudott leállni.
A 100 éves verseny páratlan élményt, és komoly lezárásokat hoz szerda délután.
Donald Trump, Európát sújtó vámjai miatt kért segítséget a győri polgármester.
Szombathely parlamenti képviselőjének hivatalos közösségi oldala februárban frissült utoljára.
A lakosság tájékoztatása nem lehet pénz kérdés.
A korábbi igazgató H. Vörös Márta nyugdíjba vonul.
Egytől hat évig terjedő börtön lehet a vége.
Majd’ 10 milliót kért kölcsönt de esze ágában sem volt visszadni.
A hazai bajnokságban vergődő csapatok vívnak a második számú európai trófeáért.