"2019-ben nem egy, hanem A választás lesz Sárváron" – kezdi a közleményét Németh Zsolt, a sárvári ellenzéki összefogás polgármesterjelöltje. Németh úgy érzi, hogy még sok a kérdőjel a közelgő választásokkal kapcsolatba, ezért egy kis tájékoztatást szeretne adni a sárváriaknak a könnyebb eligazodás érdekében.
Mint írja, a városban a képviselő testület várhatólag 11 főből fog állni. Mint ahogy eddig is, a jövőben is azok a képviselők fogják hozni a város életét érintő döntéseket, - legyen ez jelentős beruházás, támogatás, az utak felújítása, vagy a várpark padokkal történő ellátása - akik be fognak kerülni a képviselő testületbe.
Sárváron nyolc direkt körzet van, és három főé lehet a listás mandátum. Ez összesen a 11 fő. A nyolc körzet nagyságrendileg így alakul:
2. A kertváros egy része, a Bőrdiszműtől a kenyérgyár környékéig, valamint Újmajor,
3. A kertváros középső területe, az óvoda és környéke,
4. Petőfi lakótelep,
5. Az egyházi iskolától a vasútig, a Platán vendéglőtől a MOL kútig terjedő téglalap,
6. Óvár, a Shell kúttal, a Fekete-híd utcával, és a kórház határolt terület,
7. Tizenháromváros és az Alkotmány úti lakótelep nagy része,
8. Péntekfalu, a Szatmár utca, a Hegyközség és Lánkapuszta.
Németh hozzáteszi, hogy a Fidesz és az ellenzéki összefogás részéről 2019-ben egy az egy ellen történik majd a jelöltek indulása és a megmérettetés. A 8 körzetből végül majd az kerül be automatikusan a képviselő testületbe, aki a több szavazatot kapja. A listát várhatóan a Fidesz és az ellenzék töredékszavazatai adják majd, a listáról összesen három fő juthat be a képviselő testületbe.
A polgármesterjelölt a közleményében végig veszi az önkormányzati választás lehetséges kimeneteleit. Azt mondja, ha 8-0-ra győz a Fidesz, akkor az ellenzék várhatóan 3 listás mandátumot kap, és szinte semmilyen ellenőrzést és kontrollt nem fog tudni érdemben kialakítani. Ha 7-1-re győz a Fidesz, akkor várhatóan négy ellenzéki lesz és továbbra is ellenőrzés nélkül irányíthat a kormánypárt. Németh szerint a Fidesz minden lehetőséget csak saját maga számára fog leosztani. 6-2-nél várhatóan négy ellenzéki lesz a képviselő testületben, és hét Fideszes képviselő, mert ebben a felállásban már ők is kapnának egy listás mandátumot. Még ebben az esetben sem tudna érdemben beleszólni az ellenzéki oldal a város dolgaiba.
5-3-as aránynál viszont 6 Fideszes és 5 ellenzéki képviselő várható, és ebben az esetben már van súlya az ellenzéknek, figyelembe fogják venni a véleményüket. Várhatólag a Fidesz még ebben az esetben is mindent a saját javára fog leosztani.
Ha az ellenzék 3-5-re nyer, akkor várhatóan 6 ellenzéki és 5 Fideszes képviselő lesz, és ebben az esetben már egyértelműen az ellenzék irányítja a várost. Németh szerint ennél a végkimenetelnél már azoknak is lehetne beleszólása a városi politikába, akiknek eddig nem volt. Végül azt is leírja, hogy 2-6-os, 1-7-es, 0-8-as ellenzéki győzelem esetében is az ellenzék irányítana, de integrált módon, mindenkire számítanának, nem csak saját magunk között osztanák el a pozíciókat. A polgármesterjelölt azt ígéri, hogy ha ők győznek, akkor mindenki érdeme és megfelelő tudása, segítőkészsége alapján szólhat illetve fog beleszólni a város konstruktív működésébe.
Németh végül azzal zár, hogy Sárváron a Fidesznek biztosan van 3000-3500 szavazója, ők nagyon nagy valószínűséggel elmennek szavazni októberben. Németh szerint azonban az ellenzék is rendelkezik ekkora számokkal, sőt, a bizonytalanokkal együtt jóval többel is, de csak akkor van esélyük a győzelemre, ha minél nagyobb lesz a részvétel.