600 ezer évvel ezetlőtt becsapódott egy meteorit a Földön. A kutatók 1999-ben találtak rá a kőre, amiről később kiderült, hogy a Marsról indult az útjára, majd nálunk állt meg. Az űrkutatók úgy gondolják, a meteorit akkor hagyta el a Mars felszínét, amikor egy másik meteorit csapódott be a vörös bolygóba. A meteorit akkora erővel csapódott be, hogy köveket küldött az űrbe, egyikük végül elérte a Föld gravitációs mezejét.
A meteorit most sokat segíthet a NASA-nak az űrkutatásban, a Mars egy darabkáját ugyanis arra használják, hogy pontosabban tudják kalibrálni a szenzorokat azokon a robotokon, amelyekkel a Mars felszínét próbálják feltérképezni. Az amerikai űrkutatók a héten újabb ilyen robotot küldenek át a szomszédos bolygóra, a Preseverance névre elkeresztelt marsjáróban pedig ott lesz a meteorit egy kis darabkája,
így 600 ezer évvel azután, hogy elhagyta az otthonát, végre visszatérhet.
A NASA azt mondja, hogy a Preseverance a meteoritot vizsgálva tudja majd megállapítani, hogy milyen anyagokat talál a bolygó felszínén. A robot fő célja egyébként az lesz, hogy az élet nyomait keresse a Marson, egészen pontosan a Jezero-kráterben, ahol a kutatók szerint egyszer egy hatalmas tó terülhetett el.
A Preseverance előtt azonban még hosszú út áll, habár napokon belül elindulhat, csak 2021 februárjában éri el a Mars felszínét. A robot az itt összeszedett mintákat aztán bezacskózza, és ott hagyja őket, hogy a későbbi felfedezők megtalálhassák. A NASA azt tervezi, hogy ezeket a mintákat valahogyan visszajuttatják majd a Földre, hogy laboratóriumi körülmények között is megvizsgálhassák a marsi élet maradványait.
Az amerikai űrkutatók szerint egyébként egészen sok marsi eredetű meteorit landolt már a Földön, ám ezek többsége törékeny, a szenzorok kalibrálására ezért alkalmatlan. A 600 ezer éves kődarab viszont kemény, így tökéletes útitársa lesz a Preseverance-nek.